Klíčová akce Jean Monnet Centre of Excellence přilákala 120 expertů na otázky práva EU

Konference se uskutečnila na konci května v Černínském paláci.
Fotogalerie: Eva Hrudníková
Úterý 30. květen 2017, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

V exkluzivních prostorách Černínského paláce v Praze se konala multioborová konference The EU in time of multicrisis and its greatest challenges: up-to-date solutions, future visions and prospects. Dvoudenní sympozium, které bylo svým zaměřením, rozsahem i obsahem ojedinělou akcí s nadnárodním přesahem, přilákalo více než sto dvacet expertů na otázky práva Evropské unie. Hlavním organizátorem akce bylo Jean Monnet Centre of Excellence při Právnické fakultě Univerzity Palackého.

Pořadatelé rozdělili konferenci do šesti tematických sekcí, v nichž své odborné příspěvky předneslo 21 expertů z předních evropských univerzit, které patří z pohledu práva EU k nejrespektovanějším ve světě – například z European University Institute ve Florencii, King´s College v Londýně nebo College of Europe v Bruggách. Mluvilo se mimo jiné o reformě EU, posílení spolupráce mezi členskými státy, důsledcích brexitu, integraci migrantů, bezpečnosti, hospodářském růstu v eurozóně nebo o vztazích EU s Tureckem či o partnerství s Čínou.

„Bylo to unikátní fórum, které se konalo v unikátní době,“ zhodnotila Naděžda Šišková, hlavní organizátorka sympozia a vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence při PF UP. Zdůraznila, že Evropská unie se již delší dobu nachází na rozcestí. „Současná situace je naprosto mimořádná, neboť Unie čelí bezprecedentnímu tlaku spojenému s teroristickými útoky a nárůstu populismu v členských státech. Jsme rádi, že v tomto – pro další vývoj Unie zlomovém období – se nám podařilo zapojit do této vědecké diskuze kolegy ze zahraničí, jež patří k absolutní špičce v oboru a se kterými již dlouhodobě spolupracujeme v rámci společných projektů,“ dodala Naděžda Šišková.

Pozvání přijali diplomaté

Význam konference podtrhly osobnosti, které v úvodu vystoupily v rámci plenárního zasedání. Eurokomisařka Věra Jourová přinesla svým referátem Achievements and Challenges of the EU, possible paths for the future pohled na problematiku přímo z Bruselu. Druhý plenární příspěvek si připravil Vito Borrelli, vedoucí sekce Jean Monnet při Evropské komisi.

Mezi nejsledovanější řečníky dvoudenního setkání patřili rektor College of Europe Jörg Monar, bývalý generální advokát Soudního dvora EU Miguel Poiares Maduro nebo světově uznávaný znalec práva EU Peter-Christian Müller-Graff z Heidelberské univerzity.

Mezinárodní fórum bylo otevřené reprezentantům akademickým institucí, neziskových nevládních organizací, soudcům, advokátům, odborníkům z praxe se zájmem o téma i studentům. V publiku nechyběli představitelé několika českých ministerstev. Část příspěvků si přišli poslechnout i velvyslanci Velké Británie a Rakouska a další zástupci diplomatických sborů členských států EU.

Do Černínského paláce dorazila také Kateřina Štěpánová, soudkyně Okresního soudu v Karviné. „Přilákala mě aktuálnost témat a zvučná jména řečníků. Kvalita řady referátů mě nadchla. Organizátoři odvedli velmi dobrou práci,“ ocenila Kateřina Štěpánová, která je současně také doktorandkou na PF UP. Přednesené referáty pořadatelé zařadí do kolektivní monografie.

Asociace ocenila čtyři odborníky

Součástí sympozia bylo i udělování cen České asociace pro evropská studia, která konferenci spolupořádala. „Vybrané osobnosti oceňujeme za jejich práci a přínos již potřetí. O laureátech rozhoduje nominační výbor,“ řekla Naděžda Šišková, která je navíc předsedkyní této asociace. Za významný přínos pro rozvoj vědy v oboru evropského práva cenu převzali Vladimír Týč z brněnské právnické fakulty, Lenka Pítrová z pražské právnické fakulty a Peter-Christian Müller-Graff z Heidelberské univerzity. Eurokomisařku Věru Jourovou pak asociace ocenila za významný přínos pro rozvoj evropské spolupráce.

Jean Monnet Centre of Excellence při PF UP připravovalo pražskou konferenci ve spolupráci s Českou asociací pro evropská studia a ministerstvem zahraničí půl roku. Vedle Naděždy Šiškové pracovali v organizačním výboru i další členové olomouckého centra – Blanka Vítová, proděkanka pro vědu a výzkum, Ondrej Hamuľák a Michal Petr, odborní asistenti na katedře mezinárodního a evropského práva.

Prestižní Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva vzniklo na PF UP na podzim roku 2015, a to díky grantu Evropské komise. V Česku jde o ojedinělou instituci speciálně zaměřenou na klíčové právní problémy Evropské unie.