Klinika zubního lékařství připomene, jak se starat o ústní zdraví

Světový den ústního zdraví.
Zdroj: sduz.cz
Pátek 18. březen 2022, 15:00 – Text: Martin Višňa

U příležitosti Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. března, připravila Klinika zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc několik preventivních akcí, které připomenou zejména dětem zásady péče o zuby a ústní hygieny.

Zájemci z řad široké veřejnosti mohou zavítat na přednášky, které se uskuteční v neděli 20. března od 11 hodin v Pevnosti poznání a které jsou zahrnuté i do právě probíhajícího Týdne mozku. Během tří krátkých vystoupení se odborníci z kliniky zaměří na zvyky a zlozvyky související s ústní hygienou a také na to, jak případné zlozvyky odbourat a předcházet tak zubnímu kazu nebo například parodontóze.

V dalších dnech pak členové Spolku studentů stomatologie z řad studentů Zubního lékařství a Dentistry navštíví školy a školky v Olomouckém kraji, kde budou zábavnou formou dětem vysvětlovat zásady správné ústní hygieny.

Pro děti z mateřských škol, prvního stupně základních škol a dětských domovů je v úterý 22. března připraven také dopolední program v Pevnosti poznání. „Děti budou formou hry edukovány o správné hygieně, o tom, co je pro zoubky zdravé a co nezdravé a co dělat pro to, abychom neměli kazy. Budou plnit úkoly a za úspěšné řešení na ně čekají dárečky,“ přiblížila přednostka pořádající kliniky Iva Voborná.

Pátek 25. března bude patřit online konferenci stomatologů, dentálních hygienistek a zubních sester Úsměv 022. Její program tvoří zejména prezentace postgraduálních studentů a mladých lékařů, hlavními tématy jsou současné trendy v endodoncii a prevence neúspěchů při protetické rehabilitaci chrupu. Vystoupí také studenti, kteří krátce představí Světový den ústního zdraví a činnost Spolku studentů stomatologie ČR. Program konference a další informace k ní jsou k dispozici zde.

Sérii akcí k letošnímu Světovému dni ústního zdraví pak studenti Kliniky zubního lékařství zakončí v poslední březnový den. „V ordinaci kliniky připraví online webinář pro děti z mateřských škol a žáky prvního stupně základních škol, ve kterém se pokusí zábavnou formou ukázat, jak probíhá ošetření v zubařském křesle a že u zubaře není čeho se bát,“ dodala Iva Voborná s tím, že o jednotlivých akcích budou přidávat informace v této události na Facebooku.

Světový den ústního zdraví se slaví každý rok 20. března. Jeho cílem je připomenout význam ústního zdraví a zlepšit povědomí o významu ústní hygieny při prevenci onemocnění dutiny ústní v každém věku. Více o dni zde.