Kmotrem nové knihy Petra Orsága se stal Petr Pithart

Petr Orság (zcela vpravo) při křtu své nové knihy.
Foto: Věra Bartalosová
pondělí 17. říjen 2016, 12:05 – Text: Milada Hronová

Mezi realitou, propagandou a mýty. Československá exilová média v západní Evropě v letech 1968 – 1989. Takový je název nové, téměř čtyř set stránkové monografie Petra Orsága, vedoucího katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky filozofické fakulty. V pražském Café Kampus knihu představil její kmotr Petr Pithart.

Monografie Petra Orsága je výsledkem desetiletého bádání v problematice československých exilových médií, která uprchlíci z Československa zakládali na Západě v období po komunistickém puči v únoru 1948. Historický výzkum se tomuto tématu doposud věnoval okrajově nebo v širším kontextu jiných témat.

„Hlavním předmětem mého zájmu byly zejména vydavatelské aktivity těch, kteří odešli z vlasti v roce 1968 v důsledku srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ řekl autor monografie Petr Orság. Podle něj je exilová problematika specifická i tím, že mnohé z informací, které pomáhají ozřejmit exilový „mediální provoz“, jsou uloženy v cizině, a to jak v archivech, tak v držení soukromých osob. „Během deseti let jsem využíval informace, které jsou uloženy v domácích archivech, vzpomínky pamětníků, často jsem však za informacemi cestoval do zahraničí,“ dodal Orság.

Věří, že kniha nezaujme jen historiky, ale i veřejnost. „Snažil jsem se ji psát přitažlivou formou tak, aby se do textu mohl začíst i zvídavý, byť nepoučený čtenář. Aktualizačních momentů je v monografii celá řada. Například současná uprchlická vlna směřující do Evropy. Sice má jiný charakter a jiné tak zvané spouštěcí mechanismy, ale nikomu neuškodí vrátit se proti proudu času k naší nedávné historii, kdy se z desítek tisíc československých spoluobčanů také stali uprchlíci, kteří se na Západě snažili najít důstojnější život,“ doplnil Petr Orság.

V Café Kampus novou knihu uvedl Petr Pithart, který je zároveň i jedním z důležitých aktérů událostí, které kniha popisuje. „Mít Petra Pitharta za kmotra knihy bylo mým snem. Jako disident se řadu let podílel na riskantním udržování tajného komunikačního spojení mezi exilem a opozičními strukturami v Československu. Byl zapovězeným autorem i aktivním spolutvůrcem alternativní veřejné sféry, která v letech Husákovy normalizace pomáhala udržovat kontinuitu nezávislého myšlení a nezávislé kultury,“ dodal Petr Orság.

Monografii Mezi realitou, propagandou a mýty. Československá exilová média v západní Evropě v letech 1968 – 1989 vydalo Nakladatelství Lidové noviny.