Knihovny zvou na noc plnou literatury

Číst se bude v Rotundě CMTF i v sousedním Uměleckém centru UP.
Foto: Gabriela Knýblová
pondělí 6. květen 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Olomouc bude 9. května patřit knihám. Tři zdejší knihovny se totiž připojují k celostátní akci Noc literatury, která nabízí veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. V letošním roce se na organizaci podílí Knihovna Univerzity Palackého, Vědecká knihovna v Olomouci a Knihovna města Olomouce. Každá z nich má na starosti jedno stanoviště.

Vědecká knihovna v Olomouci přivítá návštěvníky v prostorách kavárny Sophie's Café v Denisově ulici, Knihovna města Olomouce zve příznivce literatury do Divadelního sálu v Uměleckém centru UP v Univerzitní ulici. V jeho těsném sousedství, v Rotundě CMTF, pak bude lákat na veřejné čtení Knihovna UP. „Stanoviště jsou blízko sebe, aby návštěvníci mohli volně přejít z jednoho na druhé a užít si herců a osobností, které budou číst vybrané texty,“ řekla Helena Sedláčková, ředitelka Knihovny UP. Jak dodala, všechny tři knihovny spolu úspěšně pravidelně spolupracují. „Koordinátorem olomoucké Noci literatury jsou kolegové a kolegyně z vědecké knihovny a my jsme se k nim rádi připojili.“

Na stanovišti Knihovny UP uslyší příchozí hned tři ukázky. Předčítat tam budou herečka Moravského divadla Vendula Nováková, ředitel Divadla Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově Aleš Procházka a herec tohoto divadla Martin Dobeš. Prostřednictvím úryvků z knih publikum seznámí s italskou autorkou Donatellou di Pietranto, švédskou spisovatelkou Beou Uusma a irským spisovatelem Johnem Banvillem, který píše pod pseudonymem Benjamin Black. Podrobné informace o jednotlivých autorech a předčítaných knihách najdete ZDE.

Čtení bude začínat vždy v celou hodinu (18, 19, 20), poté bude následovat krátká přestávka, aby se mohli zájemci přesunout na další stanoviště.

Literární happening Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružením kulturních institutů zemí EU), zahraničními zastupitelskými úřady, nakladatelstvím Labyrint. Koná se pravidelně v předvečer zahájení Světa knihy, největšího knižního veletrhu v zemi. Před šesti lety se k projektu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a v roce 2013 se kromě Prahy četlo poprvé i v dalších městech Česka. Letos se mohou Noci literatury zúčastnit lidé ve více než 50 městech ČR a ve více než 30 městech v dalších zemích.

Zpět