Koleje Univerzity Palackého mají plno

Foto: archiv SKM UP
Čtvrtek 20. září 2018, 8:01 – Text: Milada Hronová

Už v úvodu akademického roku jsou koleje Univerzity Palackého zcela zaplněné. Současných 4 550 studentských míst sotva pokryje zájem posluchačů.

O ubytování na kolejích Univerzity Palackého je každoročně velký zájem. Letos měla UP plno už před zahájením akademického roku. Nejvíce se zvyšuje poptávka po jednolůžkových a dvojlůžkových pokojích.

„Právě u jednolůžkových pokojů registrujeme největší propast mezi nabídkou a poptávkou. A to i přesto, že se cena za lůžko na kolejích po několika letech zvýšila. Poptávka po tomto ubytování je v některých fázích roku až dvojnásobná oproti kapacitě,“ řekl Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz UP (SKM UP).

Cena za lůžko na kolejích UP se doposud pohybovala od 68 do 114 korun za den, nyní je v rozmezí 70 až 118 korun. Ke zdražení došlo s odstupem čtyř let. „Do zdražení nepromítáme modernizaci a inovaci kolejních budov. Jejich vybavení se uskutečňuje kontinuálně. Jediným možným odůvodněním zdražení kolejného je s ohledem Řád VŠ inflační navýšení,“ doplnil ředitel SKM UP.

Správa kolejí a menz UP investovala před zahájením akademického roku do 14 studoven ve čtyřech budovách vysokoškolských kolejí v areálu Envelopa. Dokončila také zasíťování WiFi signálem všechny koleje. Podle ředitele SKM UP byl tento proces postupný, trval čtyři roky. „Nyní o prázdninách jsme udělali však asi největší krok, když jsme dokončili celkem čtyři budovy najednou,“ dodal.

Pro většinu studentů Univerzity Palackého začal akademický rok v pondělí. Na osmi fakultách UP studuje nyní zhruba 22 tisíc studentů.