Konec týdne patří Svátkům města i setkání zaměstnanců

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Středa 16. červen 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Tradiční Svátky města a Olomoucká muzejní noc ovládnou v závěru tohoto týdne nejen nádvoří Zbrojnice, ale i areál letního kina, prostory galerií a muzeí a řady dalších míst v Olomouci. Kromě toho je na páteční odpoledne připraven také program pro zaměstnance Univerzity Palackého.

neformálnímu setkání zve v pátek 18. června od 15 hodin všechny pracovníky univerzity rektor Martin Procházka. Nádvoří Zbrojnice se promění v Zaparkuj odpočinkovou a gastro zónu s posezením a různými společenskými hrami či sportovními a dalšími aktivitami, o hudební doprovod se po úvodním slovu rektora a přípitku postará například Daniel Agnew z oddělení komunikace nebo Salih Hadžiabdić z úseku pro zahraničí.

S blížícími se večerními hodinami se nádvoří postupně otevře veřejnosti, a sice v rámci dvoudenní akce Z letňáku na Zbrojnici a zpět, která v pátek nabídne například projekci filmu Palm Springs, v sobotu pak mimo jiné Vintage Market, narozeniny charitního obchodu Dobrodruhá, výstavu fotografií, koncert Trio Amigos nebo snímek Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři.

Svátky města, které jsou tradičně věnované oslavě sv. Pavlíny, olomoucké patronky, nicméně oživí nejen okolí Zbrojnice, ale celou hanáckou metropoli.

Páteční večer bude patřit oblíbené Olomoucké muzejní noci, která se letos se svátky termínově spojila a která otevře i mimo běžnou dobu desítky galerií a muzeí ve městě. Připojí se i Pevnost poznání. „Budeme mít otevřeno od 18 do 21 hod. zdarma, týká se to dvou expozic – Živé vody, kde je výstava Prales budoucnosti, a Věda v pevnosti. Tam proběhne tematický workshop, ve kterém se s návštěvníky vrátíme do minulosti, kdy komunikace s bližními znamenala hodiny práce psaní zdobných dopisů a kdy bezpečnost a soukromí naší komunikace zajišťovala malá vosková pečeť. Napíšeme si vlastní dopis brkem či perem podle historických vzorů. Tento workshop bude stát 50 korun na osobu a je určený široké veřejnosti. Rezervace dopředu není nutná. Maximální kapacita je 10 osob v jednu chvíli,“ uvedla Martina Vysloužilová z Pevnosti poznání.

Zájemci starší 15 let se v době od 18 do 23 hodin také mohou podívat do anatomického muzea na Lékařské fakultě UP. Velkým lákadlem o muzejní noci jistě bude i Lunalón, obří světelný model Měsíce ve Smetanových sadech, nebo nová expozice o historii radniční věže, která bude zpřístupněna po dlouhé rekonstrukci.

Dalším bodem programu Svátků města je druhý ročník festivalu Oživ centrum, který ve Smetanových sadech nabídne nejen přehlídku kroužků a sportovních i kreativních aktivit pro děti. V sadech také zahrají muzikanti z Moravského divadla Olomouc, které taktéž připravilo pro rodiče s dětmi tematickou procházku městem. Do rozária zase láká výstava a festival Vyznání růžím přichystané Výstavištěm Flora. Součástí svátků je také třeba mezinárodní soutěž robotů Robotrip – Tulák po parku v Bezručových sadech pořádaná laboratoří robotiky katedry technické a informační výchovy Pedagogické fakulty UP (více o soutěži zde), Letní čítárna s Knihovnou města Olomouce na Dolním náměstí nebo Ovčí den na Sluňákově v Horce nad Moravou.

Podrobnější informace k programu Svátků města a Olomoucké muzejní noci najdete zde

Zpět