Konference bude věnována Karlu Čapkovi a Františku Kopečnému

Grafika: KJO
Pondělí 1. listopad 2021, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Spisovatel Karel Čapek a lingvista František Kopečný jsou dvě osobnosti, kterým bude věnována letošní Komárkova jazykovědná Olomouc. Konference se uskuteční 4. listopadu a pořádá ji katedra bohemistiky Filozofické fakulty UP spolu s olomouckou pobočkou Jazykovědného sdružení České republiky.

Konference nabídne čtrnáct přednášek zahrnujících jak lingvistická, tak i literární témata, s nimiž se představí odborníci z několika tuzemských univerzit a Akademie věd ČR.

„Letošní Komárkova jazykovědná Olomouc je věnována dvěma osobnostem, z nichž každá svým osobitým způsobem promluvila do způsobu popisu našeho jazyka. Je známo, že Karel Čapek, vynikající znalec češtiny, měl k lingvistice blízko. Ale možná méně známo je, že naopak ke spisovatelům měl blízko i František Kopečný: z ústních sdělení jeho dětí plyne, že významný lingvista působil jako jazykový poradce např. Vladislava Vančury,“ připomenula Božena Bednaříková z pořádající katedry.

Kdybych byl linguistou, dělal bych pravděpodobně totéž, co linguisté provozují odjakživa: naslouchal bych, jak lidé mluví, a hloubal bych o tom tak dlouho, až by se mi ve slovech a vazbách, větách a kadencích podařilo vytušit určitá obecná pravidla, zákony, třídy a systémy.

(Karel Čapek: Kdybych byl linguistou. Slovo a slovesnost 1, 1935)

Na odborném setkání zazní vedle přednášek věnovaných rozborům prací Karla Čapka a Františka Kopečného například i příspěvky, které se budou týkat problémů při překládání z ruštiny do češtiny nebo slovotvorby v textech kazatelů 17. a 18. století.

Konference nese jméno jazykovědce a bohemisty Miroslava Komárka, který se narodil v roce 1924 v Lázníkách na Přerovsku. Absolvent Slovanského gymnázia v Olomouci nastoupil po válce, kdy byl totálně nasazen na práci, ke studiu ruštiny a češtiny na pražskou filozofickou fakultu. Když se obnovila olomoucká univerzita, dokončil svá studia zde. Celý svůj profesní život spojil profesor Komárek s filozofickou fakultou, zabýval se především vývojem jazyka, přičemž se věnoval i současnému českému jazyku, je dokonce tvůrcem české morfologické teorie (Příspěvky k české morfologii, druhý díl akademické Mluvnice češtiny). Za svou práci získal mj. Cenu města Olomouce. Zemřel v roce 2013.