Konference Spationomy představí výsledky spolupráce čtyř univerzit

Foto: Karel Macků
Pondělí 19. srpen 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Propojování ekonomických a geoinformatických dat bylo cílem projektu Spationomy, na kterém spolupracovala katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty s Moravskou vysokou školou Olomouc, Ruhr-Universität Bochum z Německa a University of Maribor ze Slovinska. Závěrečná konference, na které budou představeny výsledky celého projektu, se uskuteční ve čtvrtek 22. srpna v prostorách Bea centra Olomouc.

Spationomy je tříletý projekt v mezinárodním programu Erasmus+, na kterém se podílejí studenti i akademici. „Jeho cílem bylo předávání znalostí napříč obory. Vidím velkou mezeru na vzdělávacím trhu ve spojení ekonomie a geoinformatiky, těchto zdánlivě vzdálených oborů. Snažili jsme se proto najít společnou řeč mezi studenty a akademiky, přenést znalosti z ekonomie, business informatiky, dálkového průzkumu země, geoinformatiky a geografie,“ uvedl vedoucí projektu Vít Pászto z katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty.

Studenti byli v průběhu projektu rozděleni do čtyřčlenných mezinárodních týmů, ve kterých komunikovali pouze anglicky. „První týden měli společný, poté tři až čtyři měsíce zpracovávali vybrané téma. Výsledky své práce pak prezentovali na letní škole. Její součástí byla i simulační hra, ve které byla předem stanovená pravidla. Studenti se například museli poprat s náhlou povodní či následnou evakuací,“ popsal Vít Pászto.

Na závěrečném setkání budou mimo jiné představeny všechny výsledky projektů, které studenti během tří let vytvořili. Celá konference je plánována jako platforma pro otevřenou diskuzi, připraveny jsou krátké interaktivní lekce, křest knihy "Spationomy", workshopy s praktickými ukázkami výukových činností a ohlédnutí za vědeckými úspěchy projektu.