Konfuciův institut oslaví příchod čínského nového roku

China Zhejiang Wu Opera Troupe.
Foto: Divadlo na Šantovce
úterý 22. leden 2019, 7:50 – Text: Milada Hronová

Olomouc je vedle Prahy a Ostravy jedním ze tří měst, které přivítá čínský nový rok. Program oslavy se uskuteční 28. ledna pod patronací Konfuciova institutu Univerzity Palackého.

Čína vítá nový rok podle luno-solárně jupiterského kalendáře. Minulý rok psa, který předpovídal období hojnosti, zlepšení mezilidských vztahů a celkové odvahy, vystřídá rok vepře, jenž má podle čínské astrologie přinést vlnu štěstí a bohatství. Začne 5. února, svou vládu zakončí 24. ledna 2020.

„Vepř zaujímá dvanácté místo čínského zvěrokruhu. Podle pověsti měl Nefritový císař zavést pořadí jednotlivých zvířat zvěrokruhu podle toho, v jakém pořadí přišla na jeho hostinu. Prase přišlo poslední, protože zaspalo,“ vysvětluje Zhong Chen, čínský ředitel Konfuciova institutu UP. Dodává, že v čínské kultuře je vepř vnímán jako symbol bohatství. To mají znázorňovat i jeho buclaté tváře a velké uši. „Jedinci narození ve znamení vepře jsou dobrosrdeční, oddaní přátelé, často se sklony k perfekcionismu. V práci to jsou dříči.“    

Oslavy čínského nového roku jsou každoročně charakteristické žánrovou pestrostí a kulturní rozmanitostí. V českých městech je podporuje velvyslanectví Čínské lidové republiky v ČR.

„V olomoucké části, která se uskuteční od 18.30 v Divadle na Šantovce, vystoupí soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe, jenž se na svých cestách po světě snaží zvýšit povědomí o čínské opeře Wu. Tato opera spojuje prvky bojového umění a tance za doprovodu typické hudby. Vypráví příběhy legendárních postav čínského folklóru,“ říká ředitel Chen. Divák se během vystoupení podle něj setká jak s prvky bojového umění, tak s hudebními sóly na tradiční čínské nástroje. V programu se čínská kultura má prolínat s českou.

Oslavy čínského nového roku patří mezi nejstarší celosvětové tradice. V posledních letech se zdaleka netýkají jen asijského regionu. V České republice je podporuje velvyslanectví Čínské lidové republiky v ČR. V Olomouci mají záštitu rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera, primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka i hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Pořádá je Konfuciův institut UP ve spolupráci s ministerstvem kultury ČLR.