Krajské centrum na pomoc Ukrajině jede na plné obrátky

Foto: OLK
Pátek 4. březen 2022, 10:41 – Text: (olk)

Jen několik málo dnů stačilo k tomu, aby se v Olomouci naplno rozjelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), na jehož provozu se aktivně podílí i Univerzita Palackého. Poskytlo už pomoc stovkám lidí, kteří prchají před válkou. Většinou jde o ženy a děti. „Uprchlíci si na jednom místě vyřídí registraci, nahlásí se zdravotní pojišťovně a mohou si podat žádost o azyl. Zároveň jsou zde k dispozici pracovníci, kteří jim umí poskytnout zdravotnickou pomoc, psychologickou podporu, předají informace o ubytování, stravě a kontakty na úřady práce,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. KACPU aktuálně působí v budově krajského úřadu v Olomouci. Pozor, od 7. 3. změna místa KACPU! Od pondělí od 7 hodin bude fungovat v Hanáckých kasárnách v centru města. Lidé, kteří prchají před válkou z Ukrajiny, mají stále k dispozici také dvě krizové telefonní linky. Dozví se na nich vše, co budou potřebovat. Linky fungují nonstop: 771 235 570, 771 235 571. Lidé, kteří chtějí válečným uprchlíkům pomoci, tak mohou stále činit, a to prostřednictvím e-mailové adresy pomoc@olkraj.cz. Veškeré důležité informace jsou zveřejněny na www.krajpomaha.cz.