Kreativní věda učí, jak využít umění a kreativitu ve vzdělávacím procesu i při popularizaci

Foto: Pevnost poznání
Středa 22. květen 2024, 9:00 – Text: Lucie Jarmarová

Cyklus workshopů Kreativní věda – kreativní učení jako cesta k poznání běží v Pevnosti poznání, centru popularizace PřF, již druhým rokem. Propojuje umělce a profesionály z oblasti kreativních průmyslů s cílovou skupinou současných i budoucích pracovníků ve vzdělávání, tzn. nejen učitele, lektory, edutainery, edukátory, vzdělávací průvodce, ale i studenty pedagogických a didaktických oborů Univerzity Palackého.

„Kreativita a s ní spojená imerzivnost může hrát ve vzdělávacím procesu zásadní roli – může ho urychlit i zefektivnit. Má proto svoje místo ve školách, neformálním, zájmovém i mimoškolním vzdělávání nebo popularizaci vědy,“ říká Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání a garant projektu podporovaného Ministerstvem kultury ČR a Národním plánem obnovy.

Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty UP tak připravilo sérii 7 celodenních workshopů, na kterých předávají umělci a tvůrci své know-how a inspirují k integrování umění a tvůrčí činnost do formální i neformální výuky. „Naším cílem je rozšířit účastníkům kurzu perspektivu, poskytnout jim metodický základ a podnítit je k další kreativní pedagogické činnosti,“ doplňuje Dostálek.

Příští týden v pondělí 27. května se uskuteční poslední workshop z tohoto cyklu s názvem Komunikuj s úspěchem. Na workshopu plném kreativity a dramatu zkušený improvizátor a člen Českého národního improvizačního divadla Václav Zimmermann přiblíží možnosti využití metod dramatizace a dramaterapie nejen ve vzdělávacím procesu, ale i v řešení konfliktních situací. Na workshop se mohou bezplatně přihlásit všichni zaměstnanci a studenti Univerzity Palackého ZDE.

Pevnost poznání, centrum popularizace PřF, pořádá nejen kurzy soft-skills a moderních výukových metod, ale i praxe v oblasti neformálního vzdělávání a praktické komunikace vědy, a to pod hlavičkou Fort Science Academy.

„Naším cílem je nejen zvýšit kompetence studentů UP především v oblasti komunikace a vzdělávání, ale také podnítit vytvoření nových obsahů a formátů pro naše aktivity,“ dodává programový ředitel centra Roman Chvátal.

V tomto akademickém roce proběhly v rámci projektu tyto workshopy:

Svět prvků mikroskopem i tuší: Můj osobní Prvkář s Marií Krajplovou

Se SCIENCE ON nejen před kamerou: Performativita v popularizaci vědy

LARP a rolové hry ve vzdělávání i popularizaci

Micro:bit a programování nejen ve výuce

Scénografie v interaktivních expozicích s Janem Tomšů

Animace v přírodovědném pokusu s NEZkreslenou vědou