„Krvavý“ souboj fakult ovládli přírodovědci a zdravotníci

Trofeje pro vítězné fakulty.
Foto a grafy v textu: Studentský spolek FZV UP
Středa 24. únor 2021, 12:00 – Text: Martin Višňa, Šárka Chovancová

Souboj fakult Univerzity Palackého v bezplatném dárcovství krve, který s mottem „Vyhrň rukáv“ vyhlásili v zimním semestru studenti fakulty zdravotnických věd, už zná své vítěze. Největší podíl na celkových více než 119 litrech darované krve mají studenti a zaměstnanci přírodovědecké fakulty, v procentuálním zastoupení studentů dominovala pořádající fakulta zdravotnických věd.

Soutěžní souboj odstartoval 5. října a vyvrcholil v minulém týdnu, kdy zároveň probíhala tradiční univerzitní akce Daruj krev s rektorem. K účasti v souboji bylo nutné si nechat po odběru potvrdit vyplněný formulář a vhodit jej do sběrných boxů, které byly umístěné na všech osmi fakultách a také na Transfuzním oddělení Olomouc. „Celkově se zúčastnilo 207 studentů a 27 zaměstnanců Univerzity Palackého, z toho 101 darovalo krev vůbec poprvé. V průběhu akce stihlo 25 dárců jít na odběr dokonce dvakrát,“ vypočetla organizátorka Simona Konečná, studentka Radiologické asistence.

Svými vyhrnutými rukávy se dárci utkali ve dvou kategoriích. V první pořadatelé sledovali objem krve darované studenty i zaměstnanci jednotlivých fakult, ve druhé hrálo roli procento dárců mezi studenty.

Co do objemu darované krve si prvenství zasloužila přírodovědecká fakulta, jejíž studenti a zaměstnanci darovali téměř 23,5 litru cenné tekutiny. „Velmi si vážím studentů a zaměstnanců přírodovědecké fakulty, kteří se v této náročné době zúčastnili Souboje fakult Univerzity Palackého v darování krve. Pacienti potřebují zdravotní péči a léčbu každý den bez ohledu na karanténu nebo nouzový stav. Cením si proto nezištné pomoci všech, jejich lidské solidarity, protože darovaná krev může zachránit životy druhým lidem,“ uvedl děkan PřF Martin Kubala.

Výsledky v „objemové“ kategorii jsou ovšem poměrně těsné: jen dva odběry by stačily filozofické fakultě, aby „přírodovědě“ vítězství sebrala. Na třetím místě se umístila fakulta zdravotnických věd, jejíž studenti a zaměstnanci darovali 22 litrů krve. Nejmladší fakulta UP ale zvítězila ve druhé kategorii, na transfuzní oddělení nejen v olomoucké fakultní nemocnici totiž v rámci souboje vyrazilo 37 jejích studentů, tedy přes 3,5 % všech studentů FZV. Na stříbrné pozici se umístili budoucí lékaři, jichž se zúčastnilo přes 1,4 %, a třetí skončili přírodovědci.

Děkani vítězných fakult již převzali skleněné trofeje, zároveň organizátoři vylosovali ze všech dárců studenty a zaměstnance, na které čekají ceny od partnerů soutěže. „Všem dárcům, ale i sponzorům a organizátorům patří velký dík. A přestože souboj nyní končí, pevně věříme, že studenti budou chodit darovat krev i nadále. Odběr nezabere déle než čtvrt hodiny a pocit po něm je k nezaplacení. Vždyť právě vaše kapka může někomu zachránit život!“ dodala Simona Konečná.

Souboj fakult v bezplatném dárcovství krve během zimního semestru uspořádali členové Studentského spolku FZV UP za podpory vedení fakulty zdravotnických věd a ve spolupráci s oddělením komunikace UP a Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc.

Další informace o soutěži, fotografie a vzkazy dárců a jména vylosovaných najdete zde

Zpět