Krypta katedrály sv. Václava ve světle počítačového umění výtvarníka Jana Pamuły

Jan Pamuła, lightboxy.
Foto: MUO
Sobota 7. srpen 2021, 7:00 – Text: (kas)

Světelné obrazy, digitální animace a grafické listy zaplnily sakrální prostor dómu sv. Václava v Olomouci. V rámci Trienále SEFO 2021 zde vystavuje až do konce října výtvarník Jan Pamuła, jeden z průkopníků počítačového umění v Polsku.

Jedinečné prostředí dómské krypty umožní návštěvníkovi pomyslně vstoupit do dialogu mezi sakrálním a abstraktním uměním. „Rozhodujícím obdobím pro Pamułův tvůrčí vývoj byla sedmdesátá léta, kdy se začal zabývat geometrickou abstrakcí, do které promítal svůj zájem o filozofii. Od té doby hledá systém, který by vizuálně zrcadlil univerzální zákony přírody. Tyto harmonicky působící obrazy, založené na matematických výpočtech, zároveň vykazují nezaměnitelné koloristické kvality,“ vysvětluje Ladislav Daněk, jeden z kurátorů výstavy z pořádajícího Muzea umění Olomouc.

Dnes sedmasedmdesátiletý umělec se ale nevyhýbá využití nových technologií v umění, které mu pomáhají jeho barevné a tvarové kompozice posunout na další úroveň. „V posledních letech se ve své práci stále více věnuje také využití aktuálních světelných technologií, které mu v kombinaci digitálního zpracování s LED světlem nabízejí nové možnosti vyjádření,“ dodává Štěpánka Bieleszová, spolukurátorka výstavy. „Zatím poslední etapa, která v Pamułovi budí největší emoce, je tvorba lightboxů a digitálních animací,“ doplňuje její kolegyně Helena Zápalková. Výstava je k vidění do konce října.

Jan Pamuła (* 1944) je polský malíř, grafik, autor objektů, vysokoškolský pedagog žijící v Krakově. Je průkopníkem počítačového umění v Polsku. V roce 1980 během pobytu v Paříži vytvořil ve spolupráci s programátorem Philippem Kellerem první sérii počítačových grafik, jejichž principy dodnes rozvíjí v ručně malovaných obrazech. Tyto harmonicky působící obrazy, založené na matematických výpočtech, zároveň vykazují nezaměnitelné koloristické kvality. Souběžně s malířskou tvorbou experimentuje v oblasti objektové tvorby a počítačové grafiky.