Kulturu Koreje přibližuje studentům i veřejnosti Korejský koutek

Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pondělí 2. srpen 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Seznámit se s životem a kulturou v Koreji mohou nově studenti i veřejnost na Univerzitě Palackého. Katedra asijských studií Filozofické fakulty UP otevřela Korejský koutek/Korea corner, jehož slavnostního zahájení se zúčastnil i velvyslanec Koreje Tae-jin Kim.

Korejský koutek/Korea corner sídlí v rekonstruovaných prostorách na třídě Svobody 26. Jeho cílem je poskytnout studentům inspirativní prostředí pro studium, kvalitní studijní materiály a další doplňující informace o Koreji. Veřejnost se zde může dozvědět více o korejské kultuře. Na jeho vybavení se podílelo Velvyslanectví Korejské republiky v ČR ve spolupráci s Korea Foundation.

„Díky jejich štědrosti je koutek vybaven nábytkem, televizí, CD přehrávačem, učebnicemi korejského jazyka a dalšími knihami o kultuře této země, typickými korejskými koberci, prostíráním i dalšími tradičními předměty. Slouží k pořádání speciálních přednášek, workshopů a dalších akcí souvisejících s Koreou. Funguje jako studovna pro studenty univerzity a rovněž jako čítárna pro veřejnost,“ uvedl František Kratochvíl, vedoucí katedry asijských studií FF UP.

Slavnostní otevření se uskutečnilo pod patronátem jeho excelence Tae-jin Kim a zúčastnili se ho i další zástupci Velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Vedle Františka Kratochvíla reprezentovali na akci univerzitu Jiří Stavovčík, prorektor pro internancionalizaci, David Uher, ředitel Institutu Krále Sejonga, Andreas Schirmer, vedoucí sekce korejštiny, a další představitelé olomoucké katedry asijských studií včetně jejích studentů. Slavnostní projevy, přípitek, přestřižení pásky i vzájemné předání darů doplnily české a korejské písně v podání hudebníků Moravské filharmonie Olomouc.

O korejštinu je na Univerzitě Palackého každoročně velký zájem. Ke studiu bakalářské Korejštiny pro hospodářskou praxi i magisterského Korejského jazyka a kultury se pravidelně hlásí zhruba sto osmdesát uchazečů. Filozofická fakulta UP každým rokem přijme asi pětatřicet z nich. Absolventi jmenovaných oborů nacházejí uplatnění v korejských firmách u nás a na Slovensku nebo v českých firmách, které obchodují s Koreou. Někteří i pokračují ve studiu v Koreji.