Kurzy pro zaměstnance poradí, jak na plagiátorství

Lektor Tomáš Foltýnek.
Foto: Radek Miča, Universitas
Pátek 29. říjen 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Plagiátorství je na vysokých školách problém. Jak ho řešit? Jak poznat, co plagiát je a co ne? A jaké jsou etické aspekty bezkontaktní výuky? Odpovědi na tyto i další otázky nabídnou dva vzdělávací kurzy pro zaměstnance UP, které povede Tomáš Foltýnek z Masarykovy univerzity.

Oba bezplatné kurzy zařadilo do nabídky pro zájemce především z řad akademických pracovníků Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP. Uskuteční se 12. listopadu a podle epidemiologické situace je připravena jak kontaktní, tak bezkontaktní forma.

„První vzdělávací program, který se bude konat od 10 do 12 hodin, se bude věnovat rozpoznávání hranice plagiátorství. Účastníci budou s lektorem Tomášem Foltýnkem diskutovat nad několika obecnými scénáři a následně se budou zabývat důvody, které studenty k plagiátorství vedou a jaká je prevence. Dozví se i informace o technických možnostech odhalování plagiátorství a o správné interpretaci jejich výstupů,“ uvedla Markéta Šemberová, metodička Centra excelence oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce. Zájemci se mohu přihlásit zde.

O problematice plagiátorství mluvil Tomáš Foltýnek před časem i v rozhovoru pro magazín vysokých škol Universitas, který si můžete přečíst zde.

Odpolední blok začne ve 13 hodin a během dvouhodinovky se bude lektor soustředit na problematiku akademické etiky v bezkontaktní výuce. „Seminář bude zaměřen na výměnu zkušeností mezi účastníky, kteří se budou zamýšlet nad etickými aspekty online výuky a nad její odlišností od výuky klasické. Pozornost bude věnována zejména způsobům a metodám ověřování znalostí v online prostředí. V rámci kurzu se také dozví, jakým způsobem lze eliminovat podvodné jednání během online výuky,“ doplňuje metodička. Na seminář se můžete přihlásit zde. Oba kurzy jsou připraveny v návaznosti na Centrální rozvojový program pro rok 2021 „Posilování akademické integrity studujících vysokých škol se zaměřením na rizika a příležitosti distančních metod vzdělávání a hodnocení.“

Zaměstnanci UP se mohou v tomto semestru přihlásit i na další vzdělávání, které slouží k rozšiřování kompetencí a znalostí především ve výuce. V nabídce jsou mj. kurzy o generaci Z, o moderních metodách či o lepší komunikaci vyučujících. Nechybí ani možnost zlepšení počítačových dovedností s programy Microsoft Office – Word, Excel, Powerpoint a Outlook, které Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce připravilo ve spolupráci s Centrem výpočetní techniky UP. Celý přehled vzdělávací nabídky najdete zde.

Zpět