Lékařka Ishraq Dhaifalah: Podpora talentů Nadačním fondem má smysl

Docentka Ishraq Dhaifalah dostala v roce 2016 za svou práci Pamětní medaili UP.
Foto: Archiv Žurnal UP
sobota 6. duben 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce oslovit a získat další dárce. Proto spustil kampaň nazvanou „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodla i řada úspěšných absolventů a příznivců. Některé jsme již zmínili na stránkách Žurnálu Online dříve, další představíme v pokračování našeho seriálu. Dozvíte se, co je k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na naší univerzitě.

Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online lékařka, docentka Ishraq Dhaifalah, která se profesně dlouhodobě věnuje oblasti lékařské genetiky a prenatální diagnostiky.

Jaký význam pro vaši současnou kariéru mělo studium na Univerzitě Palackého?

Do Olomouce na lékařskou fakultu jsem přijela vystudovat Ph.D., medicínu jsem předtím studovala v různých zemích: Jemenu, Belgii, Egyptě. Vazbu na Českou republiku jsem měla přes svého otce, který tady působil jako velvyslanec. Ačkoliv jsem plánovala po dokončení studií odjet, život se odvíjel jinak a já tady zakotvila. V profesní oblasti jsem se prakticky i akademicky začala věnovat genetice a fetální medicíně. Působení na fakultě pro mě bylo zásadní v rozvoji mé kariéry a já jsem za to moc vděčná. Měla jsem možnost navazovat a rozvíjet vědecké a odborné mezinárodní kontakty, díky nimž se podařila řada úspěchů. Mezi největší podle mě patří zavedení metody prenatálního screeningu do péče o těhotné ženy.

V čem je pro vás přínosné udržovat kontakt s univerzitou?

Dnes již působím v soukromé sféře, což vyžaduje trochu jiné kompetence a přístup, ale dění na univerzitě mě samozřejmě stále zajímá, odborně i lidsky. Proto se snažím částečně, pokud mi to čas dovoluje, udržovat vztahy s univerzitami jak v Česku, tak i v zahraničí. Univerzita jako instituce má úplně jiné možnosti v udávání trendů a navazování potřebných kontaktů než soukromé kliniky. Pan rektor mi nedávno udělil vyznamenání, což vnímám jako ocenění mých postojů a práce pro lékařskou fakultu, nemocnici i celou společnost a moc si toho vážím.

Co říkáte aktivitám Nadačního fondu UP a proč jste se ho rozhodla podpořit?

Jako občanka této země podporuju celou řadu projektů a organizací. Dokud mi to situace umožňuje, ráda podpořím všechno, co vnímám, že má smysl. Rozvoj mladých talentovaných lidí má smysl vždy. Líbí se mi i podpora internacionalizace. Z mé osobní zkušenosti vím, jak důležité to je nejen v rozvoji vědecké dráhy.