Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Ocitají se na Blízkém východě dějiny v troskách?

Foto: archiv Vydavatelství UP
Sobota 8. červenec 2023, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Války, rozkrádání, všudypřítomná politická, společenská i klimatická nestabilita. To vše v posledních letech stojí za destrukcí významných historických památek a kulturních objektů na Blízkém východě. Fenoménu, který má rovněž silný mediální dopad, se ve své knize Dějiny v troskách komplexně věnuje arabistka, íránistka, cestovatelka a absolventka UP Lenka Hrabalová. Nahlédněte spolu s ní do neveselé problematiky v rámci dalšího tipu na letní čtení z produkce Vydavatelství UP.

Nejen probíhající válka v Sýrii v posledních letech přinesla nespočet záběrů a svědectví o nahodilém i systematickém ničení staveb a památek nevyčíslitelného významu a nesoucích svědectví o kulturách dávno minulých. Proč se historické objekty stávají cílem destrukce? Kdo za jejich ničením stojí? Kde a jak se artefakty dostávají na černý trh a kdo z toho profituje? A existují v daných zemích iniciativy, které se snaží památky chránit a jejich zničení předcházet? To na pozadí situace v Sýrii, Iráku, Mali, Jemenu a Saudské Arábii ve své publikaci Lenka Hrabalová rozkrývá.

Dějiny v troskách vychází z úspěšně obhájené disertační práce Lenky Hrabalové. V knize završuje svůj dlouhodobý výzkum i zkušenosti, které získala křižováním a bádáním v krajině Blízkého východu a severní Afriky. S odborným i populárně-naučným přístupem dává nahlédnout do zemí, kde se tisíce let historie střetávají s nestabilními a překotnými společenskými touhami po změně a moci.

V arabském a perském světě tráví Lenka Hrabalová většinu svého pracovního i volného času, a kromě vědecké činnosti se věnuje také popularizaci a přibližování problematiky Blízkého východu, průvodcovství či překladatelství.

Kniha Dějiny v troskách je dostupná na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého v tištěné i elektronické formě.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Všechny knižní tipy seriálu Letní čtení s Vydavatelstvím UP najdete zde.