Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Olomouc německá. Poznejte univerzitní město z jiné perspektivy

Foto: archiv Vydavatelství UP
Sobota 30. červenec 2022, 8:00 – Text: Tomáš Franta

K létu neodmyslitelně patří výlety, procházky a poznávání měst. Myslíte si, že Olomouc už znáte dokonale? Zkuste se po ní projít s jinou perspektivou, následujte německé stopy a možná budete překvapeni, co o „našem“ městě odhalíte nového. Pomohou vám v tom dvě knihy z produkce Vydavatelství UP, které mapují německý element v olomoucké historii. Publikace Literární procházky německou Olomoucí a Olomoučtí Němci 1918–1938 jsou dalším seriálovým tipem na letní čtení.

Obrazově bohatá dvojjazyčná kniha Literární procházky německou Olomoucí / Literarische Wanderungen durch das deutsche Olmütz funguje jako netradiční turistický průvodce městem. Lukáš Motyčka a Veronika Opletalová zpracovali jednotlivé kapitoly tak, aby sloužily jako virtuální procházky místy, která inspirovala olomoucké německy píšící umělce. Nechejte se uvést do německé Olomouce, poznejte činnost různých kulturních spolků a nahlédněte skrze literární úryvky do životů osobností, v jejichž díle zanechala Olomouc zásadní stopu.

Pokud ve vás Literární procházky německou Olomoucí probudí zvědavost po olomoucké německé historii a chtěli byste se o německém živlu na Hané dozvědět mnohem více, můžete následně sáhnout po knize historika Martina Hájka s názvem Olomoučtí Němci 1918–1938.

Kniha vám nabídne komplexní sondu do života německé menšiny v počešťující se Olomouci. Jak žily německé menšiny v Olomouci v době první československé republiky? Jak se jejich aktivity a vliv proměňovaly při „počešťování“ Olomouce? Jaký hlas měli místní Němci v komunální politice? Jak vypadal jejich periodický tisk, zájmové spolky, německé školy či veřejná knihovna? A měli s českou většinou vztahy dobrém, či spíše napjaté? To vše se v knize dozvíte.

Obě knihy si můžete pořídit na e-shopu Vydavatelství UP (Literární procházky najdete zde, Olomoucké Němce pak zde) nebo ve Skriptárně na Zbrojnici. Při nákupu na e-shopu nezapomeňte na letní slevu 15 % (viz níže).

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.