Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Poznejte osudy židovských komunit v typograficky unikátní knize

Foto: VUP
Sobota 13. srpen 2022, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Jak žily židovské komunity v Československu mezi sebou a jaké měly vztahy s ostatními menšinami? Jaké byly jejich životní osudy ve společensky překotné době? A můžeme v tehdejším stavu společnosti najít paralely k dnešku? To vše přibližuje čtenářsky přístupná kniha izraelského historika Martina Weina, kterou časově rámují životy dvou významných židovských protagonistů: Leopolda Hilsnera a Rudolfa Slánského. Nabízíme ji jako další letní tip na čtení v seriálu Žurnálu Online.

Upravený a doplněný český předklad Weinovy anglické monografie History of the Jews in the Bohemian Lands je faktografickou, populárně-naučnou knihou, která nabízí exkurzi po dějinách židovského elementu v první polovině 20. století v československém prostoru. Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského ocení především zájemci o židovskou tematiku a historii i čtenáři, kteří rádi v knihách hledají nečekané společenské souvislosti.

Zalíbení v knize najdou i milovníci knižní typografie a knih s přesahem. Publikace totiž tematicky propojuje obsah se svou formou, kdy se kolektiv autorů a editorů rozhodl hledání podstaty židovské existence a identity demonstrovat také prostřednictvím typografie. Pro knihu nechal vytvořit unikátní font, který v sobě zahrnuje tzv. „střední ž“ – písmeno a zároveň symbol knihy, který důvtipně upozorňuje na dosud trvající spor, zda v češtině při psaní slova Žid/žid používat velké či malé písmeno.

Knihu Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského, jeden z nejvýraznějších a nejúspěšnějších titulů z univerzitní produkce za poslední rok, najdete ve Skriptárně na Zbrojnici nebo na e-shopu VUP. Až do konce srpna tam můžete využít 15% slevový kód letnicteni15.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.