Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Vlaky, folklór, periferie. Nahlédněte s Blankou Lamrovou do života lidí „na okraji“

Foto: Jakub Čermák
Sobota 15. červenec 2023, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Cestování vlakem, útěk na vesnici nebo výpravy do zahraničí. To jsou vpravdě letní kratochvíle. Jejich odvrácenou a autentickou předrevoluční stránku můžete poznat na fotografiích Blanky Lamrové. Vydejte se spolu s její knihou z edice Olomoučtí fotografové na folklórní festival do Strážnice, na peróny českých nádraží, zahraniční štace i do zapomenutých koutů českých měst.

Blanka Lamrová, rodačka z Litovle a dlouholetá fotografka Národní galerie v Praze, se řadí k proudu českých fotografických dokumentaristek a v jejím hledáčku je tak především člověk a jeho vztah k okolí. Bez příkras a s maximální možnou autenticitou si všímá zajímavých postaviček, hnutí hippies, kontrastu světa dětí a seniorů či romské komunity a lidí na okraji. Zajímá ji rovněž ztráta genia loci měst pod vlivem těžkého průmyslu.

Výběr její tvorby vycházející pod hlavičkou úspěšné edice Olomoučtí fotografové, na které Vydavatelství UP spolupracuje s Muzeem umění Olomouc, najdete na e-shopu VUP

Snímky Blanky Lamrové si můžete vychutnat také naživo. Až do 22. července lze navštívit její výstavu fotografií z cyklu Strážnice v olomouckém Studiu G21 na Dolním náměstí. Od 20. července pak bude její „vlakový cyklus“ Trať č. 270 k vidění v opavském Kupé.

Více o edici Olomoučtí fotografové najdete na webu photographers.upol.cz.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Všechny knižní tipy seriálu Letní čtení s Vydavatelstvím UP najdete zde.