Letní putování: Od žáby ke svatému Vendelínovi

Žába na tršickém náměstí. V galerii záběry z dalších v tipu zmíněných míst, mj. památník u lesního úkrytu Wolfových nebo kaple sv. Vendelína.
Foto: Martin Višňa
Sobota 18. červenec 2020, 7:00 – Text: Martin Višňa

Jednou z oblíbených přírodních koupacích lokalit obyvatel Olomoucka je zatopený kamenolom Výkleky, zhruba půlhodinu autem od města ve směru na Lipník nad Bečvou. Vyrazit do zvlněné krajiny pod hradbou Oderských vrchů a nablízku dopravních tepen v Moravské bráně jen za koupáním by byl ale hřích, jak si ukážeme v tomto tipu na výlet.

Významnou obcí oblasti jsou Tršice, jejichž jméno je mnoha lidem známo především díky chmelu, jehož pěstování tu je doloženo již na počátku 16. století. Tršicko je v současnosti jednou ze tří zákonem vymezených chmelařských oblastí v České republice. Ovšem o chmelu a výrobě piva tento patnáctikilometrový výlet, zvládnutelný bez obtíží pěšky i na kole, nebude. Ostatně už při pohledu na mapu trasy si můžete všimnout, že kolem chmelnic vede minimálně. Zato ale nabídne pěkné výhledy a připomene neklidnou atmosféru druhé světové války, která tu měla tragický konec.

V centru Tršic nicméně jako první upoutá třímetrová socha žáby, jež sleduje dění v obci hned v sousedství mariánského kostela a při chodníku k zámku, původně gotické tvrzi, kde sídlí obecní úřad a také třeba místní knihovna nebo malá muzejní expozice. Proč zrovna žába? Tohoto obojživelníka mají Tršice ve svém znaku jako poctu bývalému majiteli panství Jiřímu Žabkovi z Limberka. Pod sochou je podepsán umělec Michal Olšiak a nutno dodat, že i když se toto nevšední dílo stalo terčem mnoha vtipů i kritiky, někteří místní nedají na svoji žábu dopustit a dokonce jí v době koronavirového nouzového stavu pořídili roušku z prostěradla. Za obhlídku samozřejmě stojí i zmíněný novobarokní kostel a zámek, za nímž zurčí u přepadu z rybníka umělý vodopád.

U zámku je také první zastavení naučné stezky, která mimo jiné připomíná pohnutý osud židovské rodiny Wolfových a tragédii, ke které došlo na konci druhé světové války v blízkém Zákřově. Wolfovi žili až do vypuknutí války v Olomouci, za větším klidem a menším tlakem společenských omezení se poté přestěhovali právě do Tršic. Zde je v roce 1942 zastihlo povolání do transportu do Terezína. Wolfovi sice na shromaždiště v Olomouci vyrazili, následně se ale tajně vrátili do Tršic. Tehdy začal patnáctiletý Otto Wolf psát svůj deník, kde popisuje život rodiny v lesním úkrytu a v usedlostech známých v Tršicích a následně v Zákřově. Poslední zápis Otto učinil 13. dubna 1945, konce války se nedožil.

V okolí působící partyzáni upoutali pozornost nacistů a hon na ně a jejich podporovatele vyvrcholil 18. dubna, kdy Zákřov obklíčil kozácký oddíl, vypálil jednu z usedlostí, další vyraboval a především pozatýkal všechny muže do 50 let, mezi nimi i Otto Wolfa. Zatčení byli v nedalekém Velkém Újezdě vyslýcháni a mučeni, následně je odvezli do lesa u německé osady Kyjanice, kde je zastřelili a jejich těla spálili v dřevěné boudě. O tragické smrti devatenácti mužů se veřejnost dozvěděla po osvobození oblasti, do Wolfova deníku informace z konce války zaznamenala jeho starší sestra Felicitas. Po smrti otce se stala také opatrovnicí deníku, který u nás vyšel poprvé teprve v roce 1997. Naučná stezka z Tršic zavede jak k památníku v místě lesního úkrytu Wolfových (ale pozor, tráva je momentálně místy až po ramena), tak k pomníku Zákřovské tragédie s fotografiemi jejích obětí.

Ze Zákřova to není daleko k další zajímavosti zdejšího kraje, větrnému mlýnu nad osadou Pančava. Ten sice již dávno neslouží svému původnímu účelu a nedisponuje větrným kolem, ovšem v krajině je nepřehlédnutelnou dominantou. Za Svrčovem s dřevěnou zvoničkou je lepší sejít ze zelené turistické značky, která vede po silnici, a vydat se po okraji lesa a podél zdejších rybníčků, které jsou chráněným biotopem kuňky ohnivé i dalších druhů. Brzy se pak cesta stočí k Veselíčku, jemuž dominuje pozdně barokní zámek, využívaný jako dětský domov, s veřejně přístupným parkem. Lze tu také navštívit muzejní expozici věnovanou oblasti Záhoří.

Až do obce přitom doléhá šum provozu na železničním koridoru a na nedávno dokončeném úseku dálnice D1, ke kterým se trasa našeho výletu přiblíží kvůli moderní, architektonický zajímavé kapli sv. Vendelína. Tu nechal ve svahu kopce zvaného U Březí na památku svého dědy vystavět Ladislav Koutný z Oseka nad Bečvou. Vybral moc pěkné místo na konci staré třešňové aleje, odkud je jako na dlani pořádný kus okolí, kromě Veselíčka, odkud jsme přišli, a Oseka za dálnicí nelze přehlédnout také Lipník nad Bečvou, hrad Helfštýn nebo o něco dále svatohostýnskou baziliku. Vyjdeme-li o něco výše nad kapli, přidá se i výhled na Přerov. U kaple je ale příhodné chvíli posedět, pokochat se krajinou kolem, případně popřemýšlet. Do interiéru se sochou patrona pastýřů a poutníků se sice bez předchozí domluvy nepodíváte, ale můžete rozeznít zdejší zvon.

Od kaple lze pak pokračovat polní cestou přes vrchol kopce s vysílačem do Radvanic a k vlakovému nádraží Prosenice a odtud vyrazit domů.

Tip na výlet z Tršic ke kapli sv. Vendelína u Oseka

Trasa: 15,5 km / mapa
Většina navržené trasy vede po silnicích či po zpevněných lesních a polních cestách, na kole si lze trasu případně přizpůsobit po značených cyklotrasách. Co se týče terénu, není se třeba obávat žádných prudkých stoupání či klesání, několik desítek výškových metrů ale ve zvlněné krajině Tršické pahorkatiny nastoupáte. 

Jak tam?
Autem jste z Envelopy na náměstí v Tršicích za něco málo přes 20 minut, stačí vyjet z Olomouce na Lipník nad Bečvou a za Přáslavicemi sjet z hlavní silnice.
Výlet ovšem nekončí ve stejném místě, jako začíná, je tedy lepší využít hromadnou dopravu. Do Tršic vás doveze z Olomouce autobus za zhruba 40 minut, přičemž linka 346 přes Velký Týnec vyjíždí z autobusového nádraží v Hodolanech, na autobus linky 347 přes Velkou Bystřici je možné nasednout i na hlavním vlakovém nádraží.
Ke zpáteční cestě je nejlepší využít vlak přes Přerov. V době vydání tipu na výlet je ovšem na trati výluka, tedy mezi Prosenicemi a Přerovem je nutné počítat s náhradní autobusovou dopravou.
Pokud ale máte natrénováno na kole, není třeba řešit ani parkování auta a návrat k němu, ani náhradní autobusy. Do Tršic i následně zpět do Olomouce to bude pěkná padesátka v pedálech…

Odkazy
Tršice
Otto Wolf
Michal Olšiak
Kaple sv. Vendelína u Oseka nad Bečvou
Autorův web Moravský turista

Zpět