Letní semestr na fakultě tělesné kultury začal téměř bez frází

Františkové Prachař (v pozadí) a Suchan.
Foto: Martin Višňa
neděle 23. únor 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

S Františky Prachařem a Suchanem, autory projektu Bez frází, odstartoval na fakultě tělesné kultury nový cyklus přednášek, který má nabídnout trochu jiný pohled do sportovního zákulisí. Publikum v nově zrekonstruované fakultní aule se tak mohlo seznámit s myšlenkami projektu i osobním příběhem jednoho ze zpovídaných sportovců.  

Projekt Bez frází přináší autorizované obsáhlé příběhy osobností, které mohou vysvětlit své prožitky a postoje v širších souvislostech a do hloubky. Dle slov autorů, kteří mají zkušenosti s „klasickou“ sportovní novinařinou, jde o prostor, kde sportovci mohou představit svůj svět vlastními slovy, bez příkras a omezení.

„Byl jsem vždy ten tazatel a snažil se nepokládat dotazy typu, jaký z toho máš pocit. Jednou jsem se ale dostal do role tázaného, a i když si myslím, že nemám potíže se vyjadřovat a mluvit před lidmi, byl jsem z toho úplně vykolejený. Novinář se mě ptal na takové ty klasické otázky, já se cítil jako hotentot a začal jsem ze sebe vypouštět otřepané fráze. To jsem si uvědomil, jak je těžké odpovědět dobře a rozumně na blbou otázku,“ uvedl František Prachař.

„Vybaví se mi vždy běžkař Standa Řezáč a jeho ‚zkusit šůšn‘. Musíte si ale uvědomit, že on jel více než padesátikilometrový závod a přijde mi velmi kruté jít za ním bezprostředně po dojetí a chtít od něj nějakou myšlenku. My se s našimi respondenty scházíme v klidu a mohou se na to připravit,“ dodal při představování projektu František Suchan, který na FTK studoval. „Sice jsem studium nedokončil, ale tato škola ve mně zanechala nejvíce zážitků. Pro mě je FTK, jak se frázovitě říká, srdeční záležitost.“

Se svým osobním příběhem pak přítomné seznámil dřívější trenér basketbalové mládeže Vít Petrák, který prostředí pod koši opustil kvůli přehnaně ambiciózním rodičům jeho svěřenců.

S dalšími sportovci a trenéry se zájemci budou během letního semestru setkávat pravidelně jednou do měsíce. V úterý 17. března od 17 hodin by měl o svých zkušenostech mluvit Aleš Pařez, který musel kvůli zdravotním problémům předčasně ukončit slibně rozjetou hokejovou kariéru a nyní je kondičním trenérem Bílých tygrů Liberec a spolupracuje například s nejlepším českým hokejistou současnosti Davidem Pastrňákem.

Zpět