Letní škola medicínského práva byla skvělá, shodli se účastníci

Letní škola na PF UP trvala dva týdny. Fotogalerie: Jan Hudáč, Petr Pavlica, Eva Hrudníková
čtvrtek 26. červenec 2018, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

„Díky za výborné lektory a vysokou úroveň výuky… Odvážím si nejlepší zážitky léta a nová přátelství… Skvělá organizace… Olomouc všem doporučuji…“ S takovými postřehy odjížděli z Olomouce účastníci Summer Law School Olomouc on Medical Law, kterou v červenci pořádala právnická fakulta. Letošní ročník byl v pořadí již čtvrtý.

Organizátoři v porovnání s přechozími ročníky letní školu úžeji tematicky zaměřili a rozšířili na dva týdny. Novinkou byla i možnost získat mezinárodně uznávané ECTS kredity. Studenti si jich připsali hned pět. „Celý program se letos točil kolem forenzních věd, které se aplikují při vyšetřování a dokazování v trestních i civilních řízeních. Povedlo se nám poskládat jeden z nejkvalitnějších ročníků,“ řekl Daniel Pospíšil, člen organizačního týmu.

Fakultě se podařilo získat pro výuku skutečné kapacity ve svých oborech. Studentům přednášeli například Halina Šimková, přední česká forenzní genetička, která se mimo jiné účastnila v roce 2005 identifikace osob po tsunami v Thajsku, Jan Strojil, klinický farmakolog z Ústavu farmakologie LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc, Karel Lemr z katedry analytické chemie PřF UP nebo Kris Gledhill, australský odborník na klinické právní vzdělávání. Z olomoucké právnické fakulty se na výuce podíleli Maxim Tomoszek z katedry ústavního práva a Zdeněk Kopečný, který nabídl své postřehy z advokátní praxe. Jeden celý den pak byl v režii kriminalistů z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.

Vzdělávat se v oblasti medicínského práva přijela do Olomouce například Maria Usova z ruského Saratova. „Chtěla jsem poznat vaši zemi, zdokonalit se v angličtině a lákalo mě zaměření školy,“ vyjmenovala hlavní důvody, proč se přihlásila. Když měla vybrat z odborného programu nejzajímavější bloky, vyzdvihla přednášky Krise Gledhilla a Maxima Tomoszka. „Líbila se mi jejich témata a interaktivní přístup k výuce. Předali nám řadu užitečných informací.“ Společně se svými kolegy se shodla, že jedním z vrcholů programu byla návštěva Ústavu soudního lékařství a medicínského práva LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc, kde se účastnili pitvy.

Důkazem, že organizátoři Summer Law School Olomouc on Medical Law dělají svou práci dobře, je Ivan Kravchenko z Ukrajiny. Do Česka se vrátil po roce. „Vloni se mi zdejší letní škola moc líbila, tak jsem se přihlásil znovu. A udělal jsem dobře – nová témata, nové zkušenosti. Těžko se mi hledá něco, co bych organizátorům vytkl,“ řekl. Účastníci si užili také pestrý doprovodný program. Viděli Prahu, hrad Bouzov, ochutnali tvarůžky, zahráli si hospodský kvíz nebo laser game, svezli se na Ološlapu nebo si užili společný piknik.

S právě skončeným ročníkem je spokojené i vedení fakulty. „Letní škola medicínského práva potvrdila svou vysokou úroveň i jedinečnost. Lektorům i organizačnímu týmu patří veliké poděkování. Fakultě se daří každoročně zvyšovat nejen kvalitu a atraktivitu již zavedených letních škol, ale také rozšiřovat jejich nabídku. Přál bych si, aby více zájmu o účast projevili naši vlastní studenti, kterým fakulta nabízí stipendia na pokrytí nákladů spojených s účastí,“ dodal Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti.

Summer Law School Olomouc on Medical Law se na právnické fakultě konala od 8. do 22. července. Podrobnosti najdou zájemci na speciální webové stránce.