Letní škola slovanských studií za přísných hygienických opatření přivítá studenty především z Evropy

Studenti a pedagogové, kteří se zúčastnili Letní školy slovanských studií loni. Foto:
Radana Koudelíková
Středa 14. červenec 2021, 11:44 – Text: Milada Křížková Hronová

Po pětatřicáté a s řadou novinek. Takový bude letošní ročník Letní školy slovanských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého, který už 17. července přivítá více než osm desítek zahraničních studentů ze sedmadvaceti zemí. Převažují zájemci z Evropy.

Zájem o měsíční intenzivní studium češtiny na Univerzitě Palackého trvá již řadu let a někteří posluchači se k této škole hlásí i opakovaně. „Zájmu jsme chtěli vyjít vstříc i vloni. Přes nepříznivou pandemickou situaci jsme za přísných hygienických opatření školu zorganizovali a myslím, že se i stala jednou z mála letních škol, které se prezenčně uskutečnily. Obezřetní zůstáváme i letos. Všichni studenti, lektoři, přednášející i asistentský tým se musí prokázat bezinfekčností. Požadujeme minimálně 14 dní po úplném očkování či maximálně 180 dní po prodělání nemoci nebo PCR/antigenní test starý maximálně 72 hodin,“ uvedla Pavla Poláchová, ředitelka Letní školy slovanských studií FF UP.

I když se v letošním roce v Olomouci budou česky učit zahraniční studenti z Japonska, Pákistánu, Egypta, Argentiny, USA, Izraele nebo Taiwanu, mezi posluchači převažují především ti, kteří dlouhodobě žijí v Evropské unii. Nejvíce studentů přijede z Francie, budou zde i zájemci z Německa, Rakouska, Itálie, Španělska, Polska a Belgie.

„Máme přihlášeno pětapadesát stipendistů MŠMT ČR, čtrnáct zájemců je z Univerzity Palackého. Jde o zahraniční zaměstnance a studenty, pro které máme i slevy. Patnáct studentů si školu hradí samo. Nejmladší zájemkyně o češtinu je Čechofrancouzka, narodila se v roce 2003, nejstarší je Japonec, jehož datum narození je spojeno s rokem 1954. Chtěla bych však zdůraznit, že do poslední chvíle nebudeme vědět, jestli k nám všichni studenti skutečně přijedou kvůli rychle se měnícím podmínkám pro vstup cizinců do ČR,“ dodala ředitelka letní školy.

Program školy je podle ní připraven ve standardním rozsahu. Studenti budou rozděleni do devíti výukových skupin – od úplných začátečníků až po velmi pokročilé posluchače. Písemné rozřazovací testy absolvují během registračního víkendu ve dnech 17. a 18. července.

V následujícím období se studentům budou věnovat pedagogové jak z Filozofické fakulty UP, tak externisté, kteří během akademického roku působí ve Vídni, Londýně či Budapešti.

Kromě studia češtiny se i letos mohou posluchači letní školy těšit na spoustu dalších zážitků. Ty nabídnou například komentované procházky spojené s festivalem StreetArt Olomouc či literární večer s Lucií Faulerovou, spisovatelkou a absolventkou UP, jež získala za román Smrtholka Cenu Evropské unie za literaturu. Novinkou budou například kulinářské workshopy či procházky do okolí Olomouce s vedoucí turistiky Klubu českých turistů.

Zahraniční studenti se zájmem o češtinu jezdí do Olomouce velmi rádi a jistou roli v tom sehrává nejen kvalita výuky, jedinečnost místa výuky i samotné město Olomouc, ale i další doprovodný program. I ten bude letos bohatý. Studenti se podívají do pivovaru Chomout, Pevnosti poznání, Vědecké knihovny nebo Muzea umění. V nabídce je také divadelní workshop divadla Nabalkoně, workshop lidových tanců a písní, folklorní večer s cimbálovkou či workshop hlaholice. Na programu Letní školy slovanských studií FF UP se podílí i univerzitní iniciativa Zaparkuj, Akademik sport centrum a studentský spolek Studium Artium. I letos jsou připraveny celodenní výlety, tentokrát půjde například o archeoskanzen Modrá, výlet do Luhačovic či turistický výšlap v CHKO Beskydy.

„Už nyní máme pro naše studenty připravenou vzpomínku na měsíc, který tady prožijí. Jde o česko-anglickou kuchařku Vaříme česky/Let´s cook czech food. Kuchařka je unikátním projektem letní školy při příležitosti jejího pětatřicátého ročníku. Její autorkou je Monika Pitnerová, absolventka české a anglické filologie, lektorka češtiny a vášnivá kuchařka,“ doplnila Pavla Poláchová.

Letní škola slovanských studií FF UP se uskuteční od 17. července do 15. srpna v prostorách Filozofické fakulty UP (Křížkovského 10).