Letošní literární soutěž zná své vítěze

Repro: Žurnál UP
Pondělí 18. květen 2020, 8:08 – Text: Tomáš Krejčiřík

Již pošestadvacáté mohli studenti přihlásit své básnické a prozaické texty do Literární soutěže pro studenty UP vyhlášené rektorem. Odborná porota, ve které usedla literární expertka Jana Vrajová, básník a držitel cen Magnesia Litera Radek Malý, spisovatel Michal Sýkora a odborník na vizuální kulturu Martin Foret, letos hodnotila celkem 84 příspěvků od 76 studentů. O ocenění se nově ucházela i díla v kategorii komiks.

Výsledky soutěže byly vzhledem k okolnostem souvisejícím s pandemií koronaviru zveřejněny pouze na webu, tradiční předávání cen se letos neuskuteční. „Vysoký zájem o soutěž a kvalitní příspěvky do ní zaslané dokazují, že je na UP mnoho literárních talentů. Odborná komise měla opět náročný úkol vybrat ta nejlepší díla. Chtěl jsem všechny účastníky v literární činnosti podpořit na slavnostním vyhlášení, ale bohužel pandemie koronaviru nám to překazila. Pokračujte, prosím, v literární tvorbě, ať už jste skončili na jakémkoliv místě onoho pomyslného žebříčku, protože má smysl sama o sobě,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.

Vítězem básnické kategorie se stal student filozofické fakulty Ondřej Hrabal. Druhé místo za poezii získal student katedry filozofie Matěj Kulišťák, třetí Radek Touš, doktorand oboru Česká literatura. Čestným uznáním se může pochlubit student katedry anglistiky a amerikanistiky Martin Schweitzer.

V kategorii povídka zvítězila studentka filozofické fakulty Barbora Hermanová. Druhé místo obsadila Tereza Sládečková, studentka žurnalistiky. Třetí si pak rozdělili posluchačka katedry divadelních a filmových studií Helena Siegerová a Toby Wehle, student katedry anglistiky a amerikanistiky. Čestné uznání za povídku si zasloužila studentka žurnalistiky Terezie Krejčí.

V kategorii komiks bylo uděleno čestné uznání, které získala Magdaléna Michlová za komiks Změny přicházejí ve vlnách.

„S kolegy v porotě jsem se shodli, že letošní ročník byl mimořádně silný, sešla se celá řada poutavých a originálních příspěvků, a měli jsme tak z čeho vybírat. Konkurence byla velmi vysoká, což může nejvíce těšit ty z vás, kteří nakonec získali ocenění. Za porotu gratuluji všem, kteří se umístili, a těm, na které se nedostalo, chci vzkázat: pište dál,“ řekl předseda odborné poroty Michal Sýkora.

Ocenění studenti obdrží diplom, malou pozornost od univerzity a ti, kteří se umístili na prvním až třetím místě, také finanční odměnu. Texty oceněné prvním až třetím místem jsou k dispozici ZDE.

Výběr z oceněných děl v kategorii poezie:

Ondřej Hrabal

někteří lidi

jsou trošku jako vídeň

vyhradit si čas

na vypití kávy

četla papírové noviny a

jakoby se - - - nic - - - nedělo

někteří lidi

jsou trošku jako vídeň

- to jsou mí nejoblíbenější

něco pobublává v hrnci