Letošní vítěz soutěže Podnikavá hlava Jakub Navařík nejraději odpočívá aktivně

Jakub Navařík.
Foto: Viktor Čáp
sobota 28. červenec 2018, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

S neotřelým nápadem recyklovat plasty pro použití ve 3D tisku zvítězil Jakub Navařík z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů v letošním ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. Oceněný projekt by mohl v budoucnu pomoci najít další využití pro plastový odpad, který čím dál víc zaplavuje přírodu.

3D tisk je moderní technologie, která má velký potenciál. Jakuba Navaříka zajímá už několik let.

Jak vznikl nápad recyklovat plasty pro použití ve 3D tisku?

Ve svém volném čase se už několik let věnuji 3D tisku. Nejprve jsem si jen hrál a tisknul různé modely stažené z internetu. Postupně jsem se ale naučil modelovat a v současnosti už 3D tisk používám profesionálně i v rámci svého zaměstnání. Z plastu tak navrhuji různé mechanické díly a konstrukce, které díky 3D tiskárně mohu mít během krátké doby hotové v ruce. S tím je ale spojený jeden problém. Ne každý prototyp je úspěšný, takže je třeba jej předělat a tisknout znovu. Navíc se občas stane, že selže i samotný tisk. Takto mi najednou začalo pod rukama vznikat množství plastového odpadu, který jsem sám vyprodukoval. Zamyslel jsem se proto, zda by se s tím nedalo něco udělat. Poměrně rychle mě napadlo, že takový odpad je možné recyklovat zpátky do náplně 3D tiskárny a tisknout opakovaně. Poté, co jsem na internetu zjistil, že se tento materiál prodává jen ve velmi malém množství, začal jsem si hrát s myšlenkou, jak recyklovat ´podomácku´. Když se mi začalo dařit, napadlo mě, proč si to nechávat jen pro sebe?

Za vítězství jste získal určitý finanční obnos. Využijete ho k podnikání?

Ano, součástí výhry byla finanční odměna ve výši 80 tisíc korun a roční pronájem kanceláře v prostorách Vědeckotechnického parku UP, kam už stěhujeme prototypy z našeho bytu. Toho si nejvíce cení moje manželka, protože v posledních měsících se z našeho obyváku stala dílna. Finanční odměnu jsem už z části použil pro nákup a výrobu dalších prototypů a předpokládám, že i její zbytek využiji na recyklační linku.

Tříděním a recyklací odpadů šetříme přírodní zdroje a chráníme přírodu. Jak je na tom Česká republika s tříděním plastů?

Ze své pozice asi úplně nemůžu mluvit za Českou republiku, ale ze snadno dostupných informací se dá zjistit, že u nás (a celkově v Evropě) se třídí velmi dobře a zodpovědně. Přesto se také často dočítáme, že je příroda těžce zamořená plastovým odpadem. Nedávno se dokonce objevila zpráva o tom, že při průzkumu Mariánského příkopu, nejhlubšího místa v oceánu, byla nalezena igelitová taška. Jak je to možné, když třídíme tak zodpovědně? Především proto, že mnoho rozvojových zemí netřídí vůbec a odpad končí přímo v řekách a mořích. Druhým problémem podle mě je, že i pro vytříděný odpad neexistuje využití. Naprosto zásadní tedy není jen třídění, ale především efektivní recyklace a nové využití těchto materiálů. Životní prostředí můžeme také šetřit i tím, že si v supermarketu nebudeme pokaždé kupovat novou igelitovou tašku, ale budeme nosit vlastní. I takové maličkosti pomohou.

Dají se v budoucnu plasty nahradit alternativními materiály jako jsou například bioplasty?

Ano, určitě. Už v současné době probíhá řada výzkumů i pilotních projektů, které umí nahradit klasický plast nějakou ekologičtější variantou. Náhradou by mohly být právě nejrůznější bioplasty, které se nevyrábí z ropy, ale například z použitého fritovacího oleje. Jsou jednak mnohem šetrnější k přírodě z hlediska výroby a přitom si zachovávají stejnou odolnost jako běžný ´ropný plast´. Na rozdíl od běžného plastu, který se v přírodě rozkládá i několik století, bioplasty se rozpadají v rámci několika let.

Jsou prázdniny, jak a kde si od práce nejvíce odpočinete?

Nedávno jsme založili rodinu, takže manželka a syn jsou samozřejmě prioritou číslo jedna. Jinak volný čas obvykle trávím aktivně, věnuji se různým nápadům a projektům, mezi které patří i stavba rodinného domu. Rád si také pustím zajímavý film nebo seriál a pokud zbyde čas, přečtu si zajímavou knížku. Polehávání u moře není nic pro mě, dovolenou trávím většinou aktivně. V posledních letech se také hodně věnuji veřejnému prostoru a komunální politice v Přerově, kde s rodinou žijeme.

Celý rozhovor s Jakubem Navaříkem si můžete poslechnout na frekvencích Českého rozhlasu Olomouc.