Let's participate in the interview!

Illustrative photo: Vojtěch Duda
Pátek 14. duben 2023, 14:10

Are you an international student at Palacký University? Share your experince in the interview!

Amelia Mola Schmidt, the reporter of the external service of Český Rozhlas called Radio Prague International, prepares the series of articles about the five best universities in the Czech Republic. She will come to Palacký University in Olomouc and would like to speak with some students from foreign coutries.

The interviews would be conducted early next week, either in person or over Zoom, about 10 minutes for each.

Topics of the interview would be:

• your study experience
  • why did you choose Czechia as a place to study
  • why did you choose Palacký University to study
  • how do you connect with other international students

If you would like to participate in the event, please contact the reporter by phone (+420 777 055 508), via e-mail (ameliamola88@gmail.com), or via Instagram (@ameliamolaa).