Lovci šarlatánů vyvracejí mýty v medicíně

Jeden z olomouckých lovců šarlatánů Michal Křupka.
Foto: Martin Višňa
Pondělí 23. prosinec 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Skoncovat se záplavou bludů v oblasti medicíny, které kolují na internetu, si dala před lety za cíl skupina studentů slovenských lékařských a farmaceutických fakult. Začali si říkat Lovci šarlatánov. Letos dostaly jejich komentáře a poznatky knižní podobu, na níž se podílela i trojice odborníků z Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Kniha s názvem Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu nabádá k užívání zdravého rozumu a kritického myšlení při rozhodování, kterým informacím věřit a kterým naopak ne. V jednotlivých příspěvcích se hovoří například o homeopatii, krystaloterapii, překyselení organismu nebo o nejrůznějších dietách, autoři se nevyhýbají ani „střelbě“ do vlastních řad. O něco smířlivější jsou k bylinkářství, tradiční čínské medicíně nebo domácím porodům.

Vyvracovaným mýtům předchází úvodní všeobecná část, za níž z velké části stojí Ondřej Holý z Ústavu veřejného zdravotnictví LF UP. „Čtenáři populárně naučnou formou vysvětluje, co je to klinické testování, epidemiologie nebo medicína založená na důkazu. Uvádí mimo jiné, že když se vyléčí jeden pacient po aplikaci konkrétního léku, neznamená to, že se díky stejnému léku vyléčí všichni nebo že by se pacient bez toho léku nevyléčil,“ uvedl další z olomouckých spoluautorů imunolog Michal Křupka.

„Byl jsem osloven, zda bych napsal kapitolu na téma očkování. Dlouhodobě se totiž věnuji sociálním aspektům očkování, konkrétně antivakcinačnímu hnutí, mýtům kolem očkování a tomu, proč veřejnost na očkování reaguje tak, jak reaguje. Největší problém je, že nerozhodnutí lidé najdou na internetu tisíce článků o tom, že očkování způsobuje autismus, ale už ne o tom, jak očkování opravdu funguje,“ dodal Michal Křupka. Imunolog za nejnebezpečnější z medicínských mýtů považuje teorie tvrdící, že za všechny choroby mohou mikroorganismy a paraziti, které lze zlikvidovat, a tedy se vyléčit, sloučeninami zvanými MMS a CDS. Jejich základem jsou přípravky k dezinfekci vody či bělení textilu.

Třetím olomouckým spoluautorem je Marek Vícha, kardiolog z I. interní kliniky LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc, který s lovci šarlatánů spolupracuje dlouhodobě a jeho příspěvky lze najít i na webu této lékařské skupiny. V knize se věnuje placentofágii, tedy pojídání placenty, a mýtům spojeným s vitaminem C.

Autorský tým knihy, který vedl Roland Oravský věnující se vedle medicíny a její popularizace i psaní sci-fi detektivek, čítá celkem dvanáct odborníků z různých, nejen lékařských oborů a se zkušenostmi z Německa, USA či Velké Británie. Kniha se na Slovensku setkala s velkým zájmem veřejnosti. Vydání české verze je v jednání.