Luděk Plachký: Díky Nadačnímu fondu UP jsem mohl uspořádat konferenci

Luděk Plachký při prezentaci svého projektu pro ČT.
Foto: archiv PF
Neděle 3. listopad 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Palacký dává příležitost – to je motto Nadačního fondu UP, který od roku 2015 podporuje mladé talentované vědce. Každým rokem přibývají další, kteří dostanou na rok šanci bez přehnané byrokracie pracovat na svém projektu, vyjet do světa, potkat se s uznávanými kapacitami svých oborů a učit se medializovat vědu. Má ale podpora skutečně smysl? Může mladým vědcům pomoci v kariéře? Pokud ano, jak? Na tyto i další otázky odpovídají v seriálu Žurnálu Online někteří z těch, kteří získali podporu v minulosti a s odstupem času už mohou práci fondu hodnotit.

„Chci vyvrátit představu některých kolegů, že Nadační fond UP není pro humanitní obory. Je tu pro každého studenta. Stačí mít dobrý nápad,“ tvrdí Luděk Plachký, student posledního ročníku magisterského oboru Právo na právnické fakultě, který získal podporu v roce 2017.

Jeho nápad se ale zrodil už v době studií na Slezském gymnáziu v Opavě. Svůj projekt nazval Emise a chtěl jím přispět ke zkvalitnění ovzduší. Se spolužáky například vytvořili informační brožuru pro domácnosti, které topí tuhými palivy. Na univerzitě projekt posunul na vyšší úroveň. „Záměr, který jsem předkládal fondu, propojil projekt Emise, Olomoucký kraj a UP a posílil spolupráci s naší fakultou,“ říká Luděk, který se díky podpoře mohl zúčastnit konferencí v Paříži a Newcastlu a jednu odbornou konferenci sám uspořádal. „Věnuji se právnímu rámci ochrany ovzduší v ČR a v EU. Hodně předpisů, které ochranu ovzduší upravují, má kořeny právě ve směrnicích EU, které státy implementují do národních právních řádů. Kvůli této provázanosti vznikají rozhodnutí Evropského soudního dvora, která dopadají na všechny členské státy. Já zkoumám, jak jednotlivá rozhodnutí soudů ovlivňují naše programy zlepšování kvality ovzduší. Následně se snažím zjistit, zdali jsou tyto programy efektivním nástrojem, nebo co by jejich realizaci mohlo zlepšit,“ vysvětluje student práv. Za svou práci také letos získal jednu z Cen Olomouckého kraje 2019 za přínos v oblasti životního prostředí.

Měla podle vás podpora Nadačního fondu UP vliv na vaši vědeckou kariéru?

Podpora mi umožnila zaměřit se výhradně na obor práva, který mě baví a kde vidím potenciál ke zlepšení právní úpravy. Největší dopad na mou kariéru v oblasti vědy měla bezpochyby má vlastní konference o ochraně ovzduší, na které jsem se seznámil nejen s tajemníkem Výboru pro udržitelnou energetiku Rady vlády pro udržitelný rozvoj Jiřím Bendlem. Díky jeho pozvání na jednání výboru mám dodnes možnost potkávat se s celou řadou odborníků z různých oborů, kteří přinášejí zajímavé impulsy pro mou další práci a zároveň poskytují zpětnou vazbu již v počátečních stádiích mé práce.

Jak vnímáte dopad vzdělávacích a doplňkových aktivit fondu na vaše schopnosti a motivaci pro vědu?

Společně s dalšími podpořenými studenty jsem se účastnil workshopů a akcí zaměřených na popularizaci vědy, která je v dnešním světě velmi důležitá. V nynějším množství informačních kanálů se lidé prvotně orientují podle titulků. Pokud neumíte závěr své mnohdy několikaleté vědecké práce shrnout do šesti až osmi slov, tak se o vašem sebelepším výzkumu veřejnost nikdy nedozví, a to by byla škoda. NF UP mi v tomto směru velmi pomohl a dnes si troufnu prezentovat svou práci i laikům, i když je to těžší, než se zdá. A samozřejmě je pořád co zlepšovat. Zároveň mě motivoval k vědecké práci zejména tím, že práce na projektu podpořeném NF UP není svázána zbytečnou administrativou a student má možnost soustředit se výhradně na svůj výzkum a jeho popularizaci.

Co by vám ještě pomohlo?

Nedokážu si představit větší pomoc, než mi poskytl NF UP. Jeho podpora neznamenala jen zisk financí, jejichž dostatek je zásadním atributem pro realizaci jakéhokoliv výzkumu, ale také podporu v oblasti dalšího vzdělávání, zejména v tzv. soft skills. Získané vědomosti, zkušenosti a schopnosti využiji ve své další kariéře, ať už mé kroky povedou kamkoliv.

Už víte, jakým vědcem se jednou chcete stát?

Vědcem, který není odtržený od reality, ale závěry své vědecké práce uvádí do praxe. Věda v právu je poměrně specifická. Říká se, že právník už nikdy nevymyslí nic nového. A opravdu, vymyslet nějaký nový a smysluplný právní institut, jako je např. promlčení, se už asi nikomu nepodaří. Na druhou stranu tak, jak jsou dnešní vztahy ve společnosti čím dál tím složitější, je složitější i jejich právní úprava. V právu životního prostředí je podle mého názoru zásadní najít takový mix pravidel (klidně již vymyšlených), aby systém jako celek zajistil, že společnost nebude zatěžovat životní prostředí více, než je nutné, a zároveň tento systém neudusí ekonomický potenciál společnosti nepřiměřeně tvrdou regulací. Chci tedy být takovým právníkem, jehož práce přispěje k nalezení výše zmíněného vyváženého systému.