Magazín Universitas přináší rozhovor s Michalem Otyepkou

Fyzikální chemik Michal Otyepka.
Foto: Viktor Čáp
Pondělí 17. červenec 2017, 10:13 – Text: Martina Šaradínová

V dětství ho zajímala příroda a chtěl poznat, co se děje v živých organismech. Dnes se však vedoucí katedry fyzikální chemie přírodovědecké fakulty a zástupce ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Michal Otyepka zaměřuje především na neživé 2D materiály. O tom, že má na tomto poli za sebou významné úspěchy, svědčí i ziskání prestižního ERC grantu. Nejen o něm fyzikální chemik hovoří v rozhovoru, který dnes zveřejnil magazín vysokých škol Universitas.

Vstup do materiálové chemie pro profesora Otyepku znamenal objev fluorografenu, tedy nejtenčího izolantu, v roce 2010. Jak moc klíčový byl tento počin pro něj samotného i pro RCPTM, se ukázalo poměrně záhy. „Vrátili jsme se k němu po pár letech a zjistili, že chemie na fluorografenu se dá velmi pěkně řídit a dále využít. Dnes už umíme připravit pestrou paletu grafenových derivátů se specifickými chemickými funkcemi. Laicky řečeno, máme grafenovou podložku a na ni přidáváme vhodné háčky pro zavěšení dalších chemických funkcionalit. Paralelně s tím pokračuje vývoj nekovových magnetických materiálů, na němž spolupracuji. Z derivátů fluorografenu se nám podařilo připravit dvoudimenzionální nekovové magnety a prokázat, že mají neobvyklý zdroj magnetismu,“ uvedl v rozhovoru Otyepka. Příprava superfunkčních 2D materiálů odvozených od grafenu je také náplní jeho ERC grantu nazvaného Dvoudimenzionální chemie směrem ke grafenovým derivátům. O projektu, ale třeba i o pohledu olomouckého vědce na českou vědu se dočtete ZDE.

Universitas je nový celostátní webový portál a elektronický časopis o vědě, vzdělávání, výzkumu a vysokém školství, který je společným projektem 14 českých veřejných vysokých škol. Koordinátorem projektu je Masarykova univerzita a na přípravě se podílí i Univerzita Palackého.