Medici rozdali dárky a s Mikulášem rozsvítili vánoční strom

Mikuláš, čert a anděl na mediky nezapomínají.
Fotogalerie: Velena Mazochová a Svatopluk Binder
Čtvrtek 7. prosinec 2017, 15:30 – Text: Velena Mazochová

I letos se u rozsvíceného vánočního stromu setkali studenti a akademici lékařské fakulty s Mikulášem, čertem a andělem, aby si společně připomněli dobu adventu a blížící se Vánoce. Tradičně působivý závěr zimního semestru umocnilo předání finančního daru mediků pro občanské sdružení Šance Olomouc a Oddělení geriatrie FNOL.

Na podporu obou organizací věnovali studenti výtěžek z dražby při letošním „půlení mediků“, které organizují jako tradiční akci po úspěšném zvládnutí prvních tří let studia. Symbolický poukaz na 37 tisíc korun pro Šanci Olomouc převzala její ředitelka Herta Mihálová od zástupců studentů Marka Zálešáka a Pavly Gajové. „V loňském roce jsme se snažili humanizovat odběrovou místnost na Dětské klinice a v současné době dokončujeme její úpravy včetně čekárny. A právě vaše peníze pomůžou k tomu, že čekárna pro děti bude vyzdobena. Měla by být dokončena do konce měsíce, takže brzy uvidíte, kde ´své´ penízky máte,“ uvedla Herta Mihálová s poděkováním všem studentům.

Dalšími 21 tisíci přispěli studenti na nákup invalidních vozíků pro Oddělení geriatrie  FNOL, jehož primářka Milena Bretšnajdrová ocenila zejména snahu studentů o mezigenerační podporu. „Jsme velmi rádi, že studenti při svém výběru preferovali seniory, za to je chválíme a děkujeme. Pro naše pracoviště to znamená v každém případě přínos, ale je to i projev solidarity mládí ke stáří,“ zdůraznila primářka. Jak doplnila vrchní sestra oddělení Libuše Danielová, nákup nového typu vozíků umožní vítanou změnu pro dlouhodobě hospitalizované pacienty. „Zatím jsme měli k dispozici pouze vozíky použitelné pouze v interiéru, nyní s nimi bude možné vyjet ven, někam na vzduch, pod stromy,“ vysvětlila Libuše Danielová.

Studentskou iniciativu ocenil i děkan fakulty Milan Kolář, který připomněl, že právě adventní doba je pro obdarování vítanou příležitostí. „Myslím si, že zvlášť v době adventu jsme rádi, že můžeme udělat radost a přispět našim bližním. Při takových příležitostech si uvědomuji, jak jsem hrdý na studenty lékařské fakulty. Moc vám děkuji,“ uvedl Milan Kolář.

Štědré „půlení“

Celkovou sumu 58 tisíc vybranou při letošním „půlení mediků vynesla aukce, při níž se dražily různé cenné ´artefakty´- například doutník Stanislava Laichmanna z Ústavu normální anatomie, medovník od mediček ze čtvrtého ročníku nebo poukaz do bufetu. K významným položkám patřily také dva tisíce, na které se vyšplhala cena děkanského pláště, nebo dalších osm a pět tisíc získaných z dražby tanců s předsedou senátu Janem Strojilem a s proděkankou Hanou Kolářovou. „Stejně jako v minulých letech jsme se s panem děkanem a paní proděkankou domluvili, že k částce, za kterou budeme ´vydraženi´, přidáme minimálně dvojnásobek ze svého,“ vysvětlil Jan Strojil. Zástupci vedení fakulty tak v konečném součtu přispěli částkou 34 tisíc.

„Chtěli jsme tuto akci něčím ozvláštnit a poukázat na to, že i při studiu stíháme myslet na ostatní. Proto jsme velice rádi, že se charitativní aukce podařila a výtěžek z ní pomůže nejen dětem z nadace Šance Olomouc, ale také oddělení geriatrie. Určitě se jakákoli pomoc, v tomto případě finanční, hodí,“ zhodnotil letošní výtěžek Marek Zálešák ze spolupořádajícího Spolku mediků LF. Podle něj byl výsledek dražby jeden z nejvyšších v historii studentského půlení. „Jsme za to strašně rádi. Určitě je to dobrý nápad i do příštích let," zdůraznil.

Mikuláš přislíbil laskavý dohled

Adventní setkání na lékařské fakultě dovršil příchod Mikuláše, anděla a čerta, kteří spolu se studenty rozsvítili vánoční strom ve foyer Dostavby Teoretických ústavů a popřáli si navzájem hezké vánoční svátky. Neformální atmosféru doprovodila hromadná ochutnávka punče, koledy a lidovky v podání studentské cimbálové muziky nebo výstava výtvarných prací dětí zaměstnanců fakulty. Studenti i akademici si mohli také zakoupit červené stužky a spolu s vepsaným vánočním přáním je přivěsit k ozdobám vánočního stromu.

„Ta přáníčka se zcela určitě vyplní,“ ujistil Mikuláš alias děkan Milan Kolář, který spolu s proděkankami Hanou Kolářovou a Eliškou Sovovou v kostýmech anděla a čerta studentům popřál do nového roku hodně zdraví, štěstí a pohody. „Advent je doba, kdy bychom se měli alespoň na chvíli zastavit, najít si čas na své bližní a popřemýšlet, co dobrého jsme učinili, činíme a hlavně co dobrého činit budeme. A k tomu dobrému samozřejmě patří také studium na lékařské fakultě, zvládání zkoušek a studijních povinností. Ať se vám daří a všechno zvládnete,“ popřál studentům. „Coby svatý Mikuláš, který je mimo jiné také patronem studentů, slibuji, že nad vámi budu bdít – a pokud byste se náhodou nechtěli učit, pošlu na vás čerta,“ uzavřel s úsměvem Mikuláš.