Meditace o městě, krajině, umění

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 14. leden 2021, 14:30 – Text: (vim)

Pokud patříte k milovníkům historie Olomouce a zrovna hledáte knižního „parťáka“ na dlouhé zimní večery, neměla by vám ujít pozoruhodná publikace Pavla Zatloukala Meditace o městě, krajině, umění | Olomouc 1919–1989. Absolvent FF UP, historik umění a dřívější ředitel Muzea umění Olomouc na více než 500 stranách s množstvím obrazového materiálu přibližuje urbanistické, architektonické a umělecké dění ve městě a také třeba peripetie s vyhlášením chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Zmiňována je často i Univerzita Palackého – věděli jste například, že se zvažovala výstavba univerzitního městečka v blízkosti fakultní nemocnice? Více o knize se dozvíte na stránkách Muzea umění Olomouc. V muzeu je instalována i tematická výstava, která se o knihu opírá – její návštěvu snad brzy epidemie zase dovolí...