Mezinárodní workshop propojil lidská práva a byznys

Workshop se konal online. Foto: Vojtěch Duda
Úterý 21. prosinec 2021, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Workshop zaměřený na lidská práva, který pořádá katedra mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty UP, má za sebou třetí ročník. A velmi úspěšný. O letošní téma Business and Human Rights projevilo zájem přes třicet odborníků z různých zemí světa, od doktorandů až po světovou špičku v oboru Petera Muchlinského, profesora z londýnské SOAS univerzity.

Workshop, na kterém se organizačně podílela sarajevská právnická fakulta, byl určen jak akademikům, tak studentům, ale i odborníkům z praxe. „Letošní ročník jsme zaměřili na problematiku lidských práv ve spojení s byznysem. Toto téma v poslední době rezonuje velice intenzivně nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni. Ekonomické aktivity nestátních hráčů, zejména velkých nadnárodních firem, se často přímo dotýkají ochrany lidských práv, ať už v oblasti práv vyplývajících ze zdravého životního prostřední, pracovních podmínek, ale i závažných porušení mezinárodního práva, jako jsou zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny. Naším cílem bylo otevřít širší diskuzi k tomuto fenoménu, který v českém mezinárodněprávním diskursu je stále spíše jakousi Popelkou,“ vysvětlil za pořadatele Pavel Bureš z katedry mezinárodního a evropského práva. S tím, že téma bylo napojeno na výzkumný projekt IGA, který na katedře řeší společně s doktorandem Alessandrem Suppou.

Se svými příspěvky na workshopu vystoupilo osm odborníků, na dálku se připojilo na třicet účastníků. „Velkou radost mám z toho, že jsme měli možnost setkat se s profesorem Peterem Muchlinskim ze SOAS London, který je v této oblasti naprostou hvězdou. A také mě moc těší zapojení odborníků z praxe, například z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva nebo Polského institutu pro lidská práva a byznys. Jsem ale rád i za aktivní účast doktorandů jak domácích, tak kolegů z Paříže či Marrákeše,“ vyjmenoval Pavel Bureš. Setkání zahájil příspěvek Petera Muchlinského Business and Human Rights: Beyond The End of the Beginning, který tak položil základní diskusní rámec.

Online podoba podle organizátorů umožnila připojení mnohých účastníků, kteří by zřejmě kvůli pandemii do Česka nedorazili. „Přesto několik z nich v Olomouci bylo osobně,“ podotkl Pavel Bureš. Výstupem z mezinárodního workshopu Business and Human Rights bude pravděpodobně zvláštní číslo recenzovaného časopisu International and Comparative Law Review, který vydává olomoucká právnická fakulta a který je zařazen do prestižní abstraktové a citační databáze Scopus.

Letošní setkání navázalo na již vybudovanou tradici prosincových diskuzí a debat z oblasti mezinárodní a regionální ochrany lidských práv. Workshop se poprvé uskutečnil v roce 2018. Na organizaci prvních ročníků se podíleli odborníci ze zahraničních univerzit ve Francii, Brazílii, Velké Británie nebo v Polsku. Nyní se koná jednou za dva roky.