Michal Otyepka představil výzkum CATRIN stovce zahraničních diplomatů

Michal Otyepka prezentoval diplomatům vědu CATRIN UP.
Zdroj: MZV
Pátek 1. březen 2024, 14:15 – Text: Martina Šaradínová

Vedení ministerstva zahraničních věcí (MZV) poprvé představilo zahraničním diplomatům vědeckou diplomacii jako jednu ze svých priorit. Před zhruba stovkou velvyslanců a zástupců diplomatických misí předstoupil ve středu 28. února v Černínském paláci také Michal Otyepka, který prezentoval výzkumné aktivity a úspěchy CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci.

„Jsem rád, že jsem mohl před diplomaty hovořit o našem výzkumu a také ukázat, že mezinárodní spolupráce je jedním z pilířů CATRIN. Samozřejmě jsem vyjádřil zájem o rozvoj i v této oblasti. S několika velvyslanci jsme si vyměnili kontakty a domluvili se na další komunikaci. Oceňuji ministerstvo zahraničních věcí za rozvoj vědecké diplomacie. Jak na setkání zaznělo, modernizace země se neobejde bez kvalitní spolupráce v oblasti inovací a vědy. Jedině v široké spolupráci může výzkum adekvátně reagovat na současné palčivé globální výzvy,“ uvedl vedoucí CATRIN-RCPTM Michal Otyepka.

Podle zástupců MZV je potřeba i v oblasti vědy vytvářet mosty napříč státy také v oblasti výzkumu a inovací. „Naše vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala k podpoře modernizace a zvyšování konkurenceschopnosti Česka. Ministerstvo zahraničí ke splnění tohoto cíle přispívá zejména podporou českého výzkumu, vývoje a inovací v zahraničí. V uplynulém roce jsme proto začlenili agendu vědecké diplomacie do práce naší diplomatické sítě a nadále budeme usilovat o větší propojení české vědy se světem,” zdůraznil na úvod setkání s diplomaty první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák.

Za Úřad vlády tuto prioritu potvrdila i náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Vrchní ředitelka Kateřina Sequensová představila nástroje MZV na podporu internacionalizace českého výzkumu, vývoje a inovací a nabídla možnosti spolupráce se sítí českých ambasád na propojování institucí s jejich zahraničními partnery.

MZV v rámci vědecké diplomacie podporuje také univerzity či špičková výzkumná centra, jako velmi úspěšné obory pak jeho zástupci uvedli například nanotechnologie, biotechnologie a počítačové vědy. Zřejmě i proto výzkumné instituce na setkání zastoupil právě Michal Otyepka z CATRIN a rovněž rektor Západočeské univerzity Miroslav Lávička.