Mikuláš zahájil advent na lékařské fakultě, medici věnovali Šanci Olomouc 90 tisíc korun

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 9. prosinec 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Sotva se na Lékařské fakultě UP rozzářil vánoční stromeček, už se u něj nadělovalo. Studenti 4. ročníku Všeobecného lékařství předali ředitelce organizace Šance Olomouc Hertě Mihálové symbolický šek na 90 tisíc korun, které vybrali během tradičního Půlení mediků.

Zahájení adventního času na Teoretických ústavech se vzhledem k trvající epidemii covidu-19 uskutečnilo v poklidnějším duchu než v dřívějších letech, bez občerstvení, bez muziky. I svatý Mikuláš, jehož kostým oblékl proděkan Milan Kolář, přišel sám, bez doprovodu anděla a čerta, které prý zrovna postihla karanténa.

„Chci vám moc poděkovat za všechno, co jste učinili, činíte a jistě i nadále činit budete ve prospěch lékařské fakulty a také pacientů nejen v naší fakultní nemocnici, ale i v dalších zařízeních. Jsem přesvědčen, že všechno děláte nejen podle svého rozumu, ale i podle srdce a tím naplňujete motto této fakulty. To srdíčko ve vás je jasně vidět a jako svatý Mikuláš jsem na vás velice hrdý,“ uvedl Mikuláš ve foyer zaplněném několika desítkami studentů.

„Vím, že současná covidová doba tomu úplně nepřispívá, ale o adventu si najděte alespoň malinkou chviličku, abyste se zastavili a řekli těm, kteří jsou kolem vás, že je máte rádi. Přeji vám krásné svátky a do nového roku hodně zdraví, štěstí a pohody a jako Mikuláš vám garantuji, že ten příští rok bude lepší než tento,“ dodal a za potlesku přítomných a za asistence členů Spolku mediků rozsvítil vánoční stromeček.

Ocenění potleskem si zasloužili i studenti 4. ročníku Všeobecného lékařství, kteří u rozsvíceného stromu předali ředitelce Šance Olomouc Hertě Mihálové, která na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc již třicet let pomáhá malým pacientům a jejich rodinám v průběhu léčby, symbolický šek na 90 tisíc korun.

Jak přiblížil jeden z předávajících studentů Jakub Olejko, vybrané peníze pocházejí ze vstupného na tradiční Půlení mediků a z dražby, která na akci proběhla. Dražily se nejrůznější předměty, jako například historická sada sklíček z patologie nebo jedno z prvních inzulinových per, ale také třeba košík hanáckých koláčů od maminky proděkanky Evy Kláskové. „Je to tradice, kterou má smysl udržovat. A proč právě Šance Olomouc? Paní Mihálová je pro nás zárukou toho, že peníze budou efektivně využité tam, kde jsou potřeba,“ řekl Jakub Olejko.

„Ze srdce vám moc děkuji za tento dar. Chtěli bychom ho přerozdělit mezi dvě oddělení, jedna půlka půjde na hemato-onkologické a druhá pak kojenecké oddělení a kardiologickou ambulanci. Věřím, že dar, který jste věnovali vy nám, jednou dostanete i vy ve vašem dalším životě. Přeji vám hodně úspěchů, zdraví a radosti,“ poděkovala studentům ředitelka Šance Olomouc.