Mladá móda v konviktu: Fashion Event Dotek poprvé v Olomouci

Baroko a mladá móda, to bude sobotní program v konviktu.
Foto: Fashion Event Dotek
čtvrtek 11. duben 2019, 11:00 – Text: (red)

V Uměleckém centru UP se v sobotu uskuteční studentský charitativní projekt Fashion Event Dotek. Návštěvníkům nabídne bloky přednášek, módní přehlídku s dražitelnou kolekcí a doprovodný program ve znamení výstav, dokumentárních projekcí a instalací. Výtěžek z aukce modelů poputuje na podporu organizace Mamma HELP, která pomáhá ženám s onkologickým onemocněním.

Projekt Fashion Event Dotek pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Letošní ročník spolupracuje i s Uměleckým centrem UP, kde v dopoledních hodinách zahájí akci přednášky zástupců různých subkultur. Vystoupí například Agata Pyzik, Jakub Ra nebo Hannah Saleh. Právě subkultury jsou totiž hlavním tématem letošního Doteku. „Chceme na ně nahlížet jako na zdroj identity člověka, inspirace pro umění a žití jako takové. Ukážeme, jak subkultury ovlivňují obecné trendy ve společnosti a mění vnímání normálnosti, jak posouvají její hranice,“ vysvětlují téma manažerky projektu Nathalie Lacigová a Tereza Hadravová.

Na večerní Performance se představí jak čeští, tak i zahraniční módní návrháři. Do Olomouce by měli dorazit rakouský designér Ilja Milicic, Srbka Milica Vukadovic a italský módní návrhář Matteo Carlomusto. Z českých a slovenských zástupců své kolekce předvede Tomáš Višňovský, Kristína Danieličová nebo Matej Grznár. Všechny modely se ponesou po mole umístěném v Kapli Božího Těla. Vrcholem události bude podle organizátorů večerní aukce modelů a doplňků. Dražit se bude kolekce osmi modelů z brněnského SALONč4, kterou návrháři vytvořili speciálně pro letošní ročník Doteku. Součástí dražby budou i doplňky z rukou studentek Moniky Říhové a Sabiny Chrastilové. Nově se budou dražit i designové produkty a fotografie z dílny studentů ateliéru Designu obuvi, Designu skla, Prostorového designu a Reklamní fotografie. Produkty budou k vidění také v rámci výstavy již dva dny předem v prostorách konviktu. Výtěžek z dražby poputuje do neziskové organizace Mamma HELP, která pomáhá ženám s onkologickým onemocněním prsu a také jejich rodinám. Projekt organizaci podporuje již třetím rokem.

V rámci celodenního doprovodného programu je připravena projekce dokumentárního filmu, animace a instalace Venduly Kolářové o vztahu mezi imunitou a oděvem. Součástí bude i workshop #prsakoule, který se zaměří nejen na prevenci rakoviny prsu a varlat, ale také na prevenci prostaty, střev a kůže. Letošní ročník Doteku spolupracuje i se společností Pragulic, která umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova. Návštěvníci se tak budou moci zúčastnit této tematické procházky městem.