Mladí zdravotníci nemají ostych. Vědí, že poskytnout první pomoc je normální

Děti musely správně ošetřit různé typy poranění.
Foto: Petr Pavluvčík
Pondělí 5. červen 2017, 9:30 – Text: Martina Vysloužilová

Stovka dětí se v sobotu utkala v regionálním kole Soutěže mladých zdravotníků v Pevnosti poznání a okolí. Soutěžící ošetřovali realisticky namaskovaná poranění, rozhodčím ukazovali, jak by zahájili resuscitaci nebo jak by přivolali záchrannou službu.

Na deseti stanovištích děti předvedly, co se během roku naučily v zájmových kroužcích na základních školách a víceletých gymnáziích v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Ocitly se například v simulované situaci, kdy do stromu narazilo auto. Řidič po náhlé srdeční příhodě, spolujezdec v bezvědomí a na chodníku leží žena, kterou vůz porazil. Úkolem hlídky bylo správně ošetřit poranění a poskytnout co nejlépe první pomoc. „Jsem ve zdravoťáku už šest let. To, co se tam naučím, se mi vždycky může v budoucnu hodit. Ráda bych po základce pokračovala na střední zdravotnické škole a pak se uvidí,“ svěřila se Jiřina Rakášová, která do Olomouce přijela ze Základní školy ve Vápenné.

Na dalším místě zase soutěžící řešili problém chlapce, kterému se udělalo špatně a do jezírka v botanické zahradě upustil malého sourozence. Na jiném stanovišti se srazili cyklisté, jinde se pohádali partneři a jejich rvačka skončila s nůžkami v krku a propíchnutým hrudníkem. „Všechny děti, které sem přijedou, dokáží v reálné situaci pomoci. Nejraději bych je potkala na ulici, kdyby se mi něco stalo, protože ony opravdu vědí, co mají dělat a jsou orientované,“ uvedla Lenka Juklová, která je hlavní rozhodčí soutěže a vymýšlí také jednotlivé úkoly.

Soutěžící byli rozděleni do dvou kategorií:  Mladí zdravotníci I. stupně a Mladí zdravotníci II. stupně. Nejlépe si v sobotu vedla družstva ze Základní školy a Mateřské školy Pržno a z ostravského Matičního gymnázia. „Zajímavé je vidět, jak hlavně ty mladší děti soutěž prožívají, berou to vážně a nedělají si z toho legraci. Podle mě je nejdůležitější, aby si do života odnesly, že poskytovat první pomoc je normální a není mít třeba ostych, který často u dospělých převažuje,“ řekl Marek Jukl, předseda Oblastního spolku Českého červeného kříže Olomouc.  Podle organizátorů je škoda, že kroužek mladého zdravotníka nenabízí více škol. I když školáci mají o aktivitu zájem, ne vždy se najde ochotný učitel, který se jim věnuje. „Určitě bychom mohli proškolit více dětí. Potenciál je nevyužitý, a je to škoda,“ posteskl si Marek Jukl.

Český červený kříž organizuje Soutěže mladých zdravotníků více než 50 let ve všech okresech České republiky. Se základy první pomoci se ročně seznámí kolem 12 tisíc dětí. Regionální kolo v Pevnosti poznání se uskutečnilo ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého. Vítězové se utkají v celostátním kole, které se koná za čtrnáct dní v Havlíčkově Brodě.