Moravskou vernisáž piva obohatí Studentská pivní liga pořádaná pod záštitou PřF UP

Foto: Ota Blahoušek
Středa 22. květen 2024, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Degustační soutěž nazvaná Studentská pivní liga, která je součástí čtvrtého ročníku Moravské vernisáže piva, se uskuteční 25. května v prostorách pivovaru EUREKA na přírodovědecké fakultě. Soutěže se zúčastní piva uvařená studenty v domácích podmínkách či ve školních mikropivovarech.

Každá střední či vysoká škola mohla přihlásit maximálně deset vzorků piv z vlastní produkce. „Degustační kategorie jsou zaměřeny na světlé ležáky českého typu (BJCP3A a 3B), tmavé svrchně kvašené pivo bez omezení stupňovitosti, pivo z alternativních obilovin bez omezení stupňovitosti (BJCP 31A) a Brett Saison,“ uvedl spoluorganizátor soutěže Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Pivovar EUREKA bude ve Studentské pivní lize reprezentovat pět vzorků. „Dva vzorky jsou přihlášeny do tmavých svrchně kvašených piv a tři vzorky do piv, při jejichž výrobě byly využity alternativní obiloviny. Většina jich byla uvařena v rámci předmětu Cvičení z chemie piva. Studenti si nejprve vybrali recept piva, podle kterého ho poté uvařili. Zároveň byli do Studentské pivní ligy zapojeni i další studenti, kteří se účastnili přednášek předmětu Chemie piva a celého degustačního procesu. Motivací pro naše studenty bylo také to, že jejich piva ochutnají zástupci spolupracujícího pivovaru Twinberg, kteří nejlepší skupině umožní uvařit pivo v jejich prostorách,“ doplnil Lukáš Kučera.

Studentská pivní liga probíhá podruhé v rámci Moravské vernisáže piva na Výstavišti Flora Olomouc. „Na největším pivním festivalu na Moravě se představí dvě skupiny našich studentů. Pivo vařili cíleně z americké směsi chmelu Pink Boots Blend, která vznikla na podporu žen pracujících v pivovarnictví s cílem otevřít diskuzi o postavení žen v tomto odvětví,“ dodal Lukáš Kučera.

Studentky, které se na výrobě piva z Pink Boots Blend podílely, na Moravské vernisáži piva podpoří neziskovou organizaci Jdeme Autistům Naproti, z. s. – JAN Olomouc. „U tohoto piva bude kasička, do které lidé mohou přispět na psychoterapii pro rodiče dětí s poruchami autistického spektra. Bečky s pivem narazí Karolína Chroustovská z pivovaru Chroust, která je zástupkyní Pink Boots Blend pro Českou republiku,“ řekl Lukáš Kučera.

Moravská vernisáž piva se koná 24. a 25. května od 14:00 do 22:00 v pavilonu E na Výstavišti Flora Olomouc. Výsledky Studentské pivní soutěže budou vyhlášeny v sobotu 25. května v 19:00.