Může to být láska. Seznamte se s EIZ

Grafika: Knihovna UP
Pondělí 21. únor 2022, 7:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Webináře, workshopy, konzultace, zkušební přístupy i soutěž, tak bude vypadat letošní, již pátý ročník Týdne s EIZ, tedy s elektronickými informačními zdroji, který připravuje Knihovna UP. Uskuteční se od 28. února do 4. března ve všech pobočkách univerzitní knihovny a také online. Letošní ročník je ve znamení motta Láska, která trvá...

Cílem pravidelně pořádané osvětové akce je propagace a představení elektronických informačních zdrojů, které mají studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého k dispozici. Po loňském ročníku, který proběhl výhradně online, se letos knihovníci těší na zájemce o e-zdroje opět osobně.

Ve všech pobočkách univerzitní knihovny a ve Zbrojnici v noční studovně najdou návštěvníci od 28. února do 4. března vždy od 10 do 15 hodin infostánky, u kterých se budou moct zeptat na cokoli, co je zajímá. „Během celého týdne budou mít zájemci spoustu příležitostí poznat elektronické informační zdroje nebo se naučit v nich vyhledávat. Chystáme webináře, workshopy i individuální konzultace,“ přibližuje Kristina Mikešová, vedoucí oddělení bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP a dodává: „Letošní ročník má motto Láska, která trvá... Chtěli jsme tím vyjádřit, že pokud poznáte e-zdroje a naučíte se s nimi efektivně pracovat, zjistíte, jak moc vám usnadní studium, psaní závěrečných prací, přípravu na zkoušky i výzkum.“

Každý rok je součástí programu také nabídka zkušebních přístupů k informačním zdrojům, které univerzita standardně nepředplácí. Letos jich bude okolo deseti. „Podařilo se nám znovu získat zkušební přístup k oblíbené databází MLA, kterou ocení především studenti a vyučující jazykových oborů. Zajímavý bude i zkušební přístup k databázi APA a věřím, že radost udělá také rozšíření přístupu k databázím platformy ProQuest,“ vypočítává Kristina Mikešová a doplňuje, že v nabídce nebudou chybět e-knihy, elektronické články i videa a že si na své přijdou studenti i vyučující všech oborů.

Podobě jako v loňském roce bude po celý Týden s EIZ na facebookovém profilu Knihovny UP probíhat soutěž. Letos v ní tři výherci získají neomezené předplatné online knihovny BOOKPORT a budou tak moct kromě odborných kolekcí, které jsou pro uživatele z Univerzity Palackého přístupné standardně, číst také e-knihy z beletrie. S neomezeným předplatným budou mít k dispozici více než osm tisíc převážně českých elektronických knih.

Podrobné informace najdete na stránkách Knihovny UP zde. Aktuální informace sledujte v události na facebooku nebo na facebookové skupině I Love E-zdroje UPOL.

Přístupy k více než stovce odborných databází, které jsou hrazeny Univerzitou Palackého a se kterými mohou studenti a zaměstnanci bezplatně pracovat, jsou k dispozici na ezdroje.upol.cz.