Muzejní noc na univerzitě nabídne nevšední zážitky

Ilustrační foto z loňského programu Muzejní noci.
Foto: Martina Šaradínová
úterý 15. květen 2018, 14:00 – Text: Šárka Chovancová

Olomoucká muzejní noc v pátek 18. května tradičně přináší možnost prohlédnout si po setmění desítky zajímavých míst v Olomouci a okolí. Příchozí přivítá i univerzita. Lékařská fakulta zve do Anatomického muzea, knihovna ve Zbrojnici láká na výstavy a atraktivní program pro malé i velké připravily i přírodovědecká fakulta a Pevnost poznání.

Letos zvou fakulta a Pevnost dospělé i děti do matematické kavárny, kde si budou moci zahrát deskové hry či zvítězit nad kvízy a hlavolamy. V chemické laboratoři pak mohou nahlédnout do tajů chemie.

„Děti si budou moci z dostupných ingrediencí vyrobit sliz podle vlastních nápadů, zasoutěžit si v soutěži Bonbón za prvek, kde si musí poradit s prvky periodické soustavy. Na programu bude i zvuková a ohňová show,“ říká Denisa Vlčková z katedry analytické chemie. Návštěvníci budou mít k dispozici také střechu fakulty, ze které se mohou kochat pohledem na historické centrum města a okolí.

Přírodovědecká fakulta bude otevřena od 18 do 22.30, o půl hodiny déle, tedy do 23 hodin bude otevřena i Pevnost poznání. Návštěvníci se tam mohou vydat na průzkum olomoucké historie, kdy zdejší knihovny byly ještě zbrojnicemi a interaktivní muzea dělostřeleckými sklady. Zájemce čeká i epický komiksový příběh začínající za švédské okupace Olomouce a končící obyvateli města bořícími hradby v závěru 19. století.

„Všechny příchozí provedeme v uniformách, které nosili vojáci v dobách Marie Terezie. Vysvětlíme jim unikátnost olomouckého opevnění a jsme připraveni zodpovědět jakékoliv dotazy z historie,“  láká do Pevnosti poznání  Tomáš Arnold, koordinátor expozice.

Do akcí letošní Muzejní noci se zapojí také lékařská fakulta, která pro zájemce o prohlídku zpřístupní své Anatomické muzeum v Dostavbě Teoretických ústavů na Hněvotínské ulici. Univerzitní knihovna ve Zbrojnici na Biskupském náměstí nabídne expozice fotografií Hany Martínkové a Jiřího Přivřela a výstavu knih ze svého fondu. Výpůjční doba bude zároveň prodloužena až do 22 hodin.