Muzeum vědy se promění na Pevnost demokracie

V Pevnosti poznání bude představen i nový komiks Trikolora.
Foto: Matěj Dostálek
Sobota 19. říjen 2019, 7:00 – Text: Martina Vysloužilová

Demokracie, monarchie, diktatura, anarchie. Čím se liší? Jak se vytvářely a měnily v dějinách? Proč je pro národ důležité tato slova znát? Na tyto otázky odpoví od soboty 19. října do 17. listopadu program Pevnost demokracie! v Pevnosti poznání. Tým interaktivního centra UP připravil aktivity pro celou rodinu. Těšit se mohou na netradiční práci s historickými prameny, hraní deskových her i tematický workshop.

Návštěvníci se formou hry seznámí s nejvýznamnějšími dokumenty, které ve své době posouvaly zdánlivé hranice nemožného, tedy svobody. Budou se moci zapojit do stavby protestní zdi, organizace plakátové kampaně nebo si na psacím stroji vyzkouší roli estébáka a dají dohromady hodnocení disidenta z pohledu totalitní moci. Zájemci si mohou také zahrát deskové hry jako Fronta nebo Jak to tenkrát bylo?. V expozici Věda v pevnosti bude představen nový komiks Trikolora, který ukazuje události sametové revoluce očima mladých teenagerů. Autorem je Martin Šinkovský a výtvarník známý jako Ticho762.

„Lidé se seznámí s formami vlád a budou na mapě světa určovat, jaké je dnes rozložení těchto forem oproti historii. Načtou si známé i neznámé citáty týkající se politiky a sami si určí, se kterým se nejvíc ztotožňují,“ láká na program historik Tomáš Arnold.

Učitelé si mohou pro své žáky také objednat speciální výukový program nazvaný Demokracie nebo totalita?. Tento program se ve dnech 9., 10., 16. a 17. listopadu promění na workshop pro zájemce nad 15 let. „Workshop rozvine kritické myšlení a donutí zamyslet se nad událostmi minulého století poněkud jinou formou, než na jakou jsme zvyklí ze školních lavic. Hlavním cílem bude pochopit rozdíly mezi pojmy demokracie a totalita a porozumět principům, na kterých stojí. V průběhu jedné hodiny účastníci analyzují textové a filmové ukázky, které je provedou nejzásadnějšími okamžiky minulého století,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal. Jak dodal, svoboda není samozřejmostí. „Proto je důležité, zejména pro mladou generaci, konfrontovat se s přízraky totalitní doby. Sám jsem totalitu v naší zemi nezažil a o to těžší je představovat si zlo, které totalitní režim páchal. Právě proto přinášíme workshopy a výukové programy, které příchozí doslova vtáhnou do temného období, aby si následně uvědomili, jak cenná je naše svoboda.“

Tematickou akci doprovází originální vizuál, který vytvořil autor programu Pevnost demokracie! Tomáš Arnold. „Aktivity v expozici jsou cílené hlavně na mladší návštěvníky. Plakát je tedy spíše hravý než děsivý a o to víc i optimistický. Bílý deštník samozřejmě reprezentuje stěny naší pevnosti, pevnosti demokracie. Materiál, který nás takto kryje před deštěm tanků – totality, je tenký a křehký. Deštník demokracie chrání nás, ale i my ho musíme chránit a hlavně udržovat, jinak přestane správně plnit svou funkci,“ řekl  autor vizuálu, který působí v popularizačním centru jako hlavní koordinátor historické sekce.

Pevnost poznání se akcí Pevnost demokracie! připojuje k oslavám Svobodná Olomouc Univerzity Palackého. Psali jsme ZDE.