Na fakultě tělesné kultury hořelo, naštěstí jen cvičně

Hasičské cvičení na FTK.
Fotogalerie: Martin Višňa
čtvrtek 5. prosinec 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

Pozdvižení vyvolal v neředínském univerzitním areálu příjezd dvou hasičských vozů. V nejvyšším patře jedné z budov fakulty tělesné kultury krátce po poledni vypukl požár. V tamní učebně zrovna měla seminář dvacítka studentů, další osoby, tělesně postižené, byly ve vedlejší místnosti. Nikomu se ale nic nestalo, hořelo jen naoko.

Cvičení hasičů, při němž byla část budovy za přihlížení desítek kolemjdoucích evakuována, bylo součástí výuky studentů druhého ročníku Ochrany obyvatelstva v rámci předmětu Civilní nouzová připravenost. „Sledovali jsme tři cíle. V prvé řadě šlo o to, ukázat studentům, jak v praxi vypadá práce hasičů a evakuace osob z budovy. Také jsme chtěli vyzkoušet, jak funguje náš systém při vyhlášení požárního poplachu, a pak to samozřejmě bylo cvičení pro hasiče, které je součástí jejich přípravy na reálné situace,“ uvedl organizátor cvičení Zdeněk Melichařík z katedry aplikovaných pohybových aktivit.

K podrobnému vyhodnocení cvičení s hasiči teprve dojde, ale zpětná vazba od studentů, kteří zastali roli figurantů v zakouřeném patře, je pozitivní a práce hasičů je zaujala. To potvrdily i dotazy během krátkého setkání s vedoucím cvičení Jiřím Osykou z olomoucké stanice Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

„Pokud by došlo k opravdovému požáru, nemusí být vůbec jednoduché dostat se z budovy. Navíc kdyby hořel materiál jako PVC, stačí jeden dva nádechy a upadnete do bezvědomí. Když vám oheň odřízne únikovou cestu, zkuste najít jiný způsob, jak se ven dostat. A zároveň zatěsněte dveře, ať nevniká do místnosti kouř, otevřete okna a křičte nebo mávejte oblečením, ať o vás hasiči vědí,“ vysvětloval studentům Jiří Osyka.

„Není to jako v amerických filmech, že sem někdo vběhne bez dýchací masky a vytáhne vás. Tak to nefunguje. Máme svoje postupy, které musíme dodržovat,“ dodal vedoucí cvičení.

S hasiči, ale také třeba s Horskou službou nebo vodními záchranáři spolupracují vyučující z Ochrany obyvatelstva dlouhodobě. Podílejí se nejen na teoretické výuce, ale i na realizaci praktických kurzů, kdy si studenti vyzkoušejí například záchranu tonoucího ze zamrzlé vodní hladiny.

Zpět