Na mezinárodním kongresu se bude mluvit o krajině i historii bývalých Sudet

Ilustrační foto: EGEA
Pátek 13. září 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Seznámit studenty s krajinou v oblasti bývalých Sudet a tradicemi tamního obyvatelstva je cílem mezinárodního kongresu Annual Congress 2019 - Fotgotten homeland, kterého se v Pevnosti poznání i v Koutech nad Desnou zúčastní na dvě stě padesát studentů geografie z více než 80 evropských univerzit. Akce pořádaná Evropskou geografickou asociací se uskuteční 16. září.

„Ještě před zahájením kongresu pořádáme od čtvrtka do neděle pro účastníky, kteří se chtějí seznámit s českou krajinou, doprovodný program Pre-AC: The Beskydy experience. Představíme jim české tradice ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, vezmeme je na výlet na Pustevny a Radhošť a cestou zpátky navštívíme Štramberk,“ uvedla jedna z organizátorek Kateřina Jaremčuková z olomoucké studentské organizace EGEA.

Mezinárodnímu kongresu bude předcházet také pondělní doprovodný program, který nabídne nejen komentovanou prohlídku Olomouce, ale i návštěvu kateder geografie a geoinformatiky. „Zájemci dostanou možnost shlédnout 3D tisk, v případě dobrého počasí i drony,“ řekl David Král ze studentské organizace EGEA. Jak dále dodal, po oficiálním zahájení prezidenta Evropské geografické asociace Swena Schmitze, se studenti přesunou do dějiště kongresu Kout nad Desnou.

„Až do neděle 22. září jsme pro všechny zúčastněné připravili program složený z přednášek, seminářů a workshopů. Vybraní odborníci budou hovořit například o migraci rostlinných druhů, zda je příroda odrazem civilizace, nebo jak přivést ztracená místa k životu pomocí GISu. Dále jsme přichystali vědecké sympozium či exkurze ukazující krásy Jeseníků,“ dodala Kateřina Jaremčuková.

Evropská geografická asociace je síť studentů geografie a mladých geografů. Základní myšlenkou jejího fungování je výměna geografických znalostí. K dosažení tohoto cíle jednotlivé entity EGEA organizují kongresy, krátkodobé výměnné pobyty, národní víkendy, exkurze a publikují také vlastní vědecký časopis.