Na oknech Zbrojnice vzniká originální umělecký projekt

Jaro Varga při práci ve Zbrojnici.
Foto: Zdeněk Sodoma, MUO
Úterý 18. leden 2022, 8:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

V rámci Trienále SEFO 2021, které organizuje Muzeum umění Olomouc, vzniká v těchto dnech v univerzitní knihovně ve Zbrojnici projekt slovenského vizuálního umělce Jara Vargy s názvem Návrat do Nového světa.

Projekt Jara Vargy reflektuje možnosti a limity umění ve veřejném prostoru. „Je to site-specific dílo určené přímo pro prostor Zbrojnice. Jeho realizaci předcházel téměř dvouletý historický výzkum. Inspiroval jsem se tím, co jsem našel ve zdejších knihách, a také historií Univerzity Palackého i města Olomouce,“ přibližuje autor a dodává: „V díle Návrat do Nového světa se zaměřuji na misionářské aktivity jezuitů, kteří cestovali do různých neprobádaných končin světa a obsazovali nová území ne mečem, ale slovem. Vycházím zejména z korespondence českých a olomouckých misionářů, dobových rytin a historických studií na toto téma.“

Historické kresby a grafiky, které zachycují zážitky jezuitů ze zámořských cest, Jaro Varga velmi jemně a s detailní přesností překresluje na okna Tereziánské zbrojnice a zasazuje je tak do zcela nových, autentických kulis Olomouce. „Vytvářím z nich vlastně novou grafiku, která se skládá ze dvou plánů. Ten první je původní výjev z originální grafiky, druhý plán je nahrazení původního pozadí rytiny pozadím, které je vidět z okna. Starý výjev tedy zasazuji do současného prostředí dnešní univerzitní Olomouce. Divákovi se pak při jednom z úhlů pohledu překryje výhled z okna s mou kresbou,“ popisuje Varga. Pozadí jeho kreseb však nikdy nebude stejné. Bude se měnit s denní dobou i ročním obdobím a divák tak prakticky vždy uvidí něco nového.

„Jsme nadšení, jakýma očima se dokázal Jaro Varga podívat na knihy ve fondu naší univerzitní knihovny a nalézt v nich životní příběhy dávných předků. Těší mě, že krásné barokní prostory Zbrojnice se tímto zase více otevřely umění a veřejnosti,“ hodnotí originální umělecký projekt ředitelka Knihovny Univerzity Palackého Helena Sedláčková.

Do konce ledna vznikne na oknech univerzitní knihovny ve Zbrojnici nejméně deset kreseb, jejichž velikost se bude pohybovat mezi formátem A5 a A4. V průběhu roku se pak plánují komentované prohlídky a Muzeum umění Olomouc také připravuje brožuru, ve které budou představeny původní grafiky, kterými se autor inspiroval, i jeho krátký komentář, proč si je vybral. První setkání s autorem je už tento týden 20. ledna v 17 hodin ve Zbrojnici v klubovně Zmijozel, kdy svůj záměr a také vlastní tvorbu představí při diskuzi s ředitelkou knihovny Helenou Sedláčkovou a kurátorkou Barborou Kundračíkovou z Muzea umění Olomouc.

Jaro Varga je slovenský umělec. Jeho tvorba je charakteristická tématem města a jeho proměnami, kdy pracuje především s propojením historických a současných prvků. Více o autorovi a jeho práci najdete zde.