Na pedagogické fakultě bude noc plná vzdělávání

Pedagogická fakulta má dnes večer Otevřeno.
Repro: Žurnál UP
Úterý 9. květen 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Noc vzdělávání můžete prožít, když se dnes vydáte na Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. Přesně tak je totiž nazván program tří pedagogických fakult – olomoucké, plzeňské a pražské, které na stejný den připravily pro návštěvníky ve svých městech festival vzdělávání.

Noc vzdělávání nabídne debaty, přednášky, workshopy a další aktivity zaměřené na učitelskou přípravu a vzdělávání.  Pořádá ji nezávislá studentská iniciativa Otevřeno, která v několika městech sdružuje studenty pedagogických fakult a jejímž cílem je podněcovat diskuzi a inovace ve vzdělávání. Olomoucký program mají na starosti studenti z pobočky Otevřeno Olomouc. „Je to první ročník této akce a chceme jak odborné, tak laické veřejnosti nabídnout program s pedagogickým zaměřením. Těšíme se i na studenty z jiných fakult, které téma zajímá,“ řekla jedna z organizátorek Karolína Sládková, která na fakultě studuje v třetím ročníku matematiku a společenské vědy se zaměřením na vzdělávání.

Program začne v 17 hodin, na úvod nabídne například diskuzi o studentském hodnocení kvality výuky nebo tzv. švindlování, kde se studenti na chvíli stanou učitelem dohlížejícím na třídu během testu a zkusí odhalit co nejvíce podvodníků. „Od 18 hodin pak bude v aule program nazvaný Začínající učitel. Je to beseda, kde si pozveme jako hosty učitele, kteří už pár let učí, zároveň si ale stále pamatují na studentské období.  Tentokrát se zaměříme na přístup k žákům a vztahy s nimi. V dalším programu si budete moct vybrat třeba diskuzi o mediální výchově, dozvíte se, jak se orientovat ve světě médií a jak tuto dovednost předávat žákům. Zjistíte také, co vše se skrývá za výrobou čokolády nebo jak pracovat s chybou v matematice,“ představil další část programu Vojtěch Kuldan, předseda olomoucké pobočky Otevřeno.