Na právnické fakultě budou debatovat strážníci obecních policií ze tří zemí

Letošní konference bude již v pořadí třetí.
Foto: natoaktual.cz
Úterý 10. duben 2018, 12:00 – Text: Eva Hrudníková, Pavel Boháč

Dvacet zajímavých přednášek v rámci čtyř panelů je připraveno pro účastníky Mezinárodní konference obecních policií. Její třetí ročník hostí od 11. do 13. dubna právnická fakulta. Odborníci z Česka, Slovenska a Polska budou debatovat o bezpečném prostoru, legislativě, prevenci, edukaci a v neposlední řadě také o trendech v moderních technologiích.

„Konference není určena pouze pro městské a obecní policie, ale setkávají se na ní a zkušenosti si vzájemně vyměňují i reprezentanti státní správy a samospráv, partnerských organizací, integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě i akademické sféry,“ podotkl Daniel Bednařík, předseda představenstva FT Technologies a.s., která je hlavním organizátorem akce. Na konferenci je přihlášeno na 200 účastníků.

Organizátoři se rozhodli letos udělat z původního jednodenního formátu vícedenní konferenci. Vycházeli nejen z požadavku účastníků předchozích dvou ročníků, ale i samotných přednášejících. „Těší nás, že se nám daří oslovovat experty, kteří mají poutavé přednášky a mohou tak konferenci velmi obohatit. Díky tomu, že se na programu konference podílí řada institucí, se potvrzuje vzájemná kooperace a provázanost témat složek integrovaného záchranného systému, státní správy a samosprávy s obecními a městskými policiemi,“ upozornil Bednařík.

Velice si pak váží zapojení akademiků a podpory ze strany olomoucké právnické fakulty. Spolupráci vítá i Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty. „Je pro nás ctí, že můžeme být spoluorganizátory této výjimečné akce. Kromě toho, že jsou vysoké školy školskými zařízeními a výzkumnými institucemi, jsou zároveň také institucemi, které by měly působit ve veřejném prostoru. A právě tato konference je příkladem, jak může naše fakulta tuto společenskou roli naplňovat. Věřím, že společně vytvoříme ideální podmínky pro odbornou diskuzi i příjemnou atmosféru,“ řekla Zdenka Papoušková.

Zkrátka nepřijdou ani studenti právnické fakulty, pro které organizátoři v pátek dopoledne připravili samostatný doprovodný panel – besedu s expertem na přestupkový zákon. Jan Potměšil, vrchní ministerský rada z ministerstva vnitra, bude se studenty rozebírat například místo přestupků v systému práva, praxi správních orgánů projednávajících přestupky a jejich roli ve veřejné správě a podělí se také o osobní zkušenosti s projednáváním přestupků. Za právnickou fakultu bude panel moderovat Martina Küchlerová z katedry správního práva a finančního práva. Zájemci o účast se mohou přihlašovat přes speciální formulář.

Třetí ročník mezinárodní konference zaštítili Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, Antonín Staněk, primátor Olomouce, a zástupci profesních sdružení českých, slovenských a polských městských policií. Významně se na konferenci podílí také Policejní prezidium ČR, které na ni vyšle hned několik svých expertů. Účast přislíbil i policejní prezident Tomáš Tuhý.