Na univerziádě soutěží v českých barvách i čtyři studenti Univerzity Palackého

Česká výprava při přivítání v Krasnojarsku. Foto: ČAUS
Sobota 2. březen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

V ruském Krasnojarsku startuje 29. zimní světová univerziáda, na níž se o medaile v jedenácti sportovních odvětvích utká na 2500 sportovců z více než padesáti zemí. Česká akademická reprezentace čítá osm desítek vysokoškoláků, mezi kterými je i čtveřice studentů Univerzity Palackého.

Do soutěží největší multisportovní studentské události se zapojí skicrossařka Jitka Dulajová, která na přírodovědecké fakultě studuje optometrii, orientační běžec Vojtěch Matuš z rekreologie na fakultě tělesné kultury a studenti tělesné výchovy a sportu, hokejisté Jan Sedlák a Ondřej Horváth.

„Co se týče organizace, prestiže a účasti sportovců, je to největší akce, které jsem se dosud účastnil. Moc se těším. Pro sportovce není nic víc než reprezentovat svou zemi, uděláme maximum pro úspěch. Máme zde kvalitní tým a přijeli jsme se poprat o medaile. Minule byli kluci čtvrtí, tak doufám, že to letos cinkne,“ sdělil před zahájením Ondřej Horváth, kterého hokejoví fanoušci mohou znát coby brankáře University Shields Olomouc nebo B-týmu Frýdku-Místku.

Kromě studentů na univerziádu zamířili i dva akademici z fakulty tělesné kultury. V doprovodném týmu je proděkanka Iva Dostálová a Svatopluk Horák coby člen výkonného výboru České asociace univerzitního sportu (ČAUS), která reprezentační výpravu zabezpečuje.

Čeští sportovci se v Rusku pokusí navázat na úspěchy svých kolegů na předchozích zimních univerziádách. Z Almaty v Kazachstánu přivezli před dvěma lety devět medailí, v roce 2015 ze Španělska pak medailí jedenáct. Stříbrem z lyžařské super kombinace tehdy do sbírky cenných kovů přispěla i rekreoložka Pavla Klicnarová.

Zimní světová univerziáda probíhá od 2. do 12. března. Její průběh a úspěchy českých sportovců je možné sledovat ZDE