Na Univerzitě Palackého bude Lavička Václava Havla

Úterý 6. červen 2017, 10:17 – Text: OK

Olomouc (6. června 2017) – Univerzita Palackého v Olomouci bude mít Lavičku Václava Havla. Její slavnostní odhalení se uskuteční 17. června ve 13 hodin na nádvoří Zbrojnice. Olomouc se tak zařadí k více než dvěma desítkám českých a zahraničních měst, která mají pamětní místo bývalého českého prezidenta.

Lavičku Václava Havla, kterou její autor Bořek Šípek nazval Hovoří demokracie, tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. V Olomouci to bude na doporučení památkářů kultivar jasanu zimnáře, který dorůstá výšky 6–8 metrů a má pravidelnou kulovitou korunu. Lavička bude umístěna na nádvoří bývalé tereziánské zbrojnice, v níž nyní sídlí univerzitní knihovna, vydavatelství a archiv.

Václav Havel se tak symbolicky vrací na univerzitu, která mu jako první v tehdejším Československu udělila v roce 1990 čestný doktorát. „Jestliže Václav Havel ve svém děkovném projevu 28. května 1990 vyjádřil znepokojení nad stavem humanitního vzdělání v naší společnosti bezprostředně po sametové revoluci, jestliže zapochyboval o schopnosti dobře řešit nahromaděné problémy v následujících létech, dal mu vývoj ve společnosti i stav našeho vysokého školství bohužel za pravdu. Bude-li možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a humanistických životních postojů Václava Havla pod stromem s lavičkami ve veřejném prostoru nádvoří Zbrojnice olomoucké univerzity, dojde tak k otevření nového fyzického i metafyzického prostoru pro symbolické setkávání čestného doktora naší alma mater Václava Havla se studenty i s absolventy univerzity a širokou veřejností během disputací i při tichém uvažování,“ zdůvodnil volbu pamětního místa na univerzitní půdě rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller.

Olomoucká instalace se koná pod záštitou Statutárního města Olomouc a Olomouckého kraje. „Lavička Václava Havla je pro mě symbolem místa pro komunikaci a dialog. Jsem si jistý tím, že Olomouc jako univerzitní město je přesně takovým místem k dialogu a komunikaci. Bude to o to příhodnější spojení, že lavičku najdeme na nádvoří někdejší zbrojnice, která dnes slouží jako knihovna, tedy místo, kde se tříbí a koncentrují myšlenky, ideje a názory. Lavičce přeji, aby se stala oblíbeným místem setkávání a zažila bezpočet podnětných diskuzí, a jsem moc rád, že její pořízení mohlo podpořit i město Olomouc,“ uvedl olomoucký primátor Antonín Staněk.

Lavička je příjemným prostorem pro setkávání, rozjímání, diskuze, letmé dotyky nebo jen místem, kde třeba můžete v klidu sníst svačinu. Ovšem i tak obyčejná věc jako je lavička, jejíž existence v každodenním životě nám může připadat naprosto banální, dostává ve spojení s mimořádnou osobností Václava Havla zvláštní kouzlo a půvab,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval někdejší velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla. Historicky první Lavička Václava Havla byla slavnostně odhalena v říjnu 2013 v kampusu Georgetown University ve Washingtonu. Dodnes je tak po celém světě, včetně České republiky, rozmístěno dvacet jedna Laviček Václava Havla. Olomoucká bude mít pořadové číslo 22.

Projekt Lavička Václava Havla vznikl s laskavým svolením Nadace Dagmar a Václava Havlových.

Kontaktní osoba:

Rostislav Hladký | kancléř