Na UP jednali předsedové senátů veřejných vysokých škol

Jednání předsedů akademických senátů na UP.
Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 18. duben 2018, 12:06 – Text: Milada Hronová

Za dosavadní tříletou existenci Fóra předsedů akademických senátů se jeho členové sešli poprvé na Univerzitě Palackého. Devatenáct čelných představitelů veřejných vysokých škol jednalo ve Freskovém sále rektorátu.

Jednání předsedů akademických senátů se koná pravidelně dva krát do roka. Programy podzimních termínů připravují jednotlivé vysoké školy, jarní jednání doposud připravovala Univerzita Karlova v Praze. „Na Univerzitě Palackého jsme měli zhruba pětihodinové jednání a poté jsme senátory pozvali na prohlídku Uměleckého centra. Byli nadšeni jak krásnými prostory našeho rektorátu, tak jedinečností Konviktu,“ řekl Jiří Langer, předseda Akademického senátu UP a zároveň místopředseda Fóra předsedů akademických senátů.

Každé jednání předsedů akademických senátů je podle Jiřího Langera charakteristické především sdílením dobrých nápadů a zkušeností z chodu univerzitních senátů. Navzájem se předsedové senátů informují i o tom, čemu je dobré se naopak vyvarovat. Každý ze senátorů má na jednání připravený pěti až desetiminutový komentář o tom, čemu se společně s kolegy věnuje na své alma mater.

„Velmi často se zabýváme legislativou. Během všech dosavadních jednání jsme snad půl vyčleněného času strávili implementací novely zákona o vysokých školách. V této souvislosti jsme diskutovali o nových jednacích řádech, volebních řádech, pravidlech hodnocení kvality i o ustanovování rady pro vnitřní hodnocení,“ vypočetl Jiří Langer. Dodal, že před časem předsedové akademických senátů například diskutovali i o tom, jak vyřešit pravidelně se opakující situace, kdy student bakalářského studia přijde po státnicích o senátorský mandát, a to do doby, než se stane posluchačem navazujícího magisterského studia. S řešením přišli podle Jiřího Langera právě senátoři Univerzity Palackého.

„Velmi mě těší, že některé naše dokumenty jsou pro jiné vysoké školy inspirací. Senátoři Univerzity Palackého pracují poctivě, jejich účast je na jednotlivých jednáních pravidelně téměř devadesátiprocentní. Jsem přesvědčený, že jsme dobrým partnerem vedení univerzity, což bohužel neplatí o všech vysokých školách,“ dodal Jiří Langer.

Fórum předsedů akademických senátů pracuje při Radě vysokých škol. Na podzim se jednání uskuteční  v Lednici, a to na pozvání Mendelovy univerzity v Brně.