Na zážitky zve během Olomoucké muzejní noci i univerzita

Výstava v Pevnosti poznání přibližuje historii skautingu na Olomoucku. Foto: Adam Mráček
středa 15. květen 2019, 8:00 – Text: (red)

Libavsko ve fotografiích, historii skautingu, hlavolamy, ověřování pravosti bankovek a spoustu dalšího nabídnou pracoviště Univerzity Palackého během Olomoucké muzejní noci. Ta v pátek 17. května láká k návštěvě čtyř desítek muzeí, galerií, fortů, knihoven a dalších míst.

Přírodovědecká fakulta návštěvníky uvítá v hlavomorně, kde si vyzkoušejí skládání tangramů či řešení hlavolamů, a v chemické laboratoři. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že analytická chemie se dá aplikovat i ve zdánlivě nesouvisejících oborech, jako jsou archeologie nebo kriminalistika, a že existuje řada oblastí, kde by chemii nečekali. Připravili jsme ukázku forenzního důkazu krevních stop pomocí luminiscenční reakce a jejich překrytí pomocí chlorového čisticího prostředku. Také využijeme tmy k promítání dělení barev pomocí elektrického pole v kapiláře a ukážeme, jak se ověřuje pravost bankovek,“ uvedla Denisa Vlčková z katedry analytické chemie.

Fakulta také připravila komentované prohlídky budovy, které začínají v následujících časech: 18:00, 18:45, 19:30, 20:15, 21:00 a 21:45.

V Pevnosti poznání se zájemci mohou s historickou expozicí vrátit v čase do doby, kdy Olomouc byla hrdou císařskou pevností. K prohlédnutí je také výstava Sto let spolu, která připomíná historii skautingu na Olomoucku. „Ve vitrínách je kronika z roku 1921, která je podepsána prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Nechybí ani skautské nášivky, vlajky a videodokument, který zachycuje neopakovatelnou atmosféru táborů. Mezinárodní rozměr skautingu připomínají i kroje kanadských, nepálských nebo indonéských skautů přivezené olomouckými skauty ze zahraničí. Zájemci si mohou také vyzkoušet vázání uzlů, vytáhnout ježka z klece, vyluštit šifry nebo prohlédnout fotoalba z akcí,“ pozvala do Pevnosti poznání Martina Vysloužilová.

Hned několik výstav mohou návštěvníci zhlédnout v Knihovně UP ve Zbrojnici, která bude mít otevřeno až do 22 hodin. K vidění je fotografická výstava Krajinou zapomnění – Libavsko objektivem Jindřicha Machaly, také astrologické mandaly znázorňující znamení zvěrokruhu Dagmar Angelíny Mádrové nebo výstava připomínající letošní majáles. Zájemci se také seznámí s odkazem spisovatele a držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla, u hlavního pultu A pak s nejzajímavějšími knihami a tisky z fondu knihovny.

„Pokud se k nám někdo z časových nebo zdravotních a jiných důvodů podívat nemůže, má příležitost si knihovnu a Zbrojnici prohlédnout díky nové virtuální prohlídce,“ dodala ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková. Virtuální prohlídka je k dispozici ZDE

K muzejní noci se připojí také lékařská fakulta, která zve všechny starší 15 let k návštěvě Anatomického muzea. Zájemci si také ve foyer dostavby Teoretických ústavů mohou prohlédnout výstavu věnovanou životu a dílu neuroložky, spisovatelky a překladatelky Jany Rečkové.

Kompletní přehled míst a program 15. Olomoucké muzejní noci najdete na této stránce

Zpět